Hlavní obsah
Vedle Karlových Varů zůstává oblíbeným cílem ruských turistů stále Praha. Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Stále roste počet turistů z Ruska do České republiky

Nárůsty ruských turistů do České republiky lámou všechny rekordy, každoročně jich přibývá o neuvěřitelné desítky procent a i letos pokračuje jejich strmý nárůst. Společně s rekordním počtem turistů, roste také jejich útrata v Čechách. Rusové mají již třetí rok po sobě nejvyšší meziroční nárůst příjezdů do České republiky ze všech cizinců a již nyní je jasné, že stejná situace bude i letos.

Vedle Karlových Varů zůstává oblíbeným cílem ruských turistů stále Praha. Foto: Dana Kysučanová, Novinky
Stále roste počet turistů z Ruska do České republiky

Zatímco jich k nám v roce 2005 přijelo jen 185 000, tak v roce 2006 jich přijelo do Čech již 240 000 a umístili se celkově poprvé v první desítce a to na devátém místě.
Loňský rok vzrostl počet ruských turistů na 323 000 osob, což znamená meziroční nárůst o 35 % a celkově se počtem dostali již na fantastické 4.místo mezi všemi národnostmi, které přijeli minulý rok do České republiky.

I letos vzrostl počet turistů z Ruska, za 1.čtvrtletí letošního roku jich přijelo 89 142, což znamená opět neuvěřitelný meziroční nárůst ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o dalších 35,5 %.

Ruští turisté jsou přitom také na prvním místě v České republice co se týče útraty na osobu a pobyt. Minulý rok u nás strávili nejdelší průměrný pobyt ze všech zahraničních turistů a to 5,7 přenocování na osobu a průměrná útrata činila 2 000 Kč za osobu na den, tedy cca 12 000 Kč na jeden pobyt.

Popularita České republiky má několik důvodů

Popularita České republiky u Rusů má několik důvodů. Návštěva Prahy a Karlových Varů byla v bývalém Sovětském svazu vždy jen za odměnu pro nejlepší pracovníky. Tato nostalgie a image prestižní destinace tak v Rusech přetrvává dodnes a tak k nám rádi jezdí i nyní.

Navíc se v Čechách lehce domluví i rusky. Rusové si nás spojují s dobrou kvalitou za příznivé ceny. Také Českou republiku považují za nejvyspělejší slovanský stát blízký západu

Brzdou ještě většího nárůstu je jednoznačně především vízová povinnost s Ruskem. Potenciál dalšího nárůstu je však stále velký, mnoho Rusů, kteří by chtěli naší republiku navštívit, tak tuto možnost zatím nemá.

V současné době, kdy počty nejdůležitějších západoevropských turistů do Česka markantně klesají, jsou tak ruští turisté jedinými solventními turisty, jejichž počet markantně narůstá. Určitým problémem však je to, že ruští turisté používají pro zajištění svých služeb v ČR prakticky výhradně ruské cestovní kanceláře v ČR, takže české cestovní kanceláře příliš z těchto turistů neprofitují.

Podobná situace je ohledně nákupů, ruské cestovní kanceláře směřují turisty převážně do obchodů, které u nás vlastní ruští majitelé.

Počet zahraničních turistů do ČR za rok 2007
Němci 1 566 795
Britové 545 932
Italové 410 013
Rusové 322 783
Slováci 318 888
Američani 318 466
Poláci 305 179
Španělé 243 000
Nizozemci 241 000
Francouzi 233 618

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků