Hlavní obsah
Aréna Kolosea Foto: Právo

Římské Koloseum trpí rakovinou kamene

Nejznámější římské dominantě Koloseu, které ročně navštíví 3,5 miliónu lidí, hrozí zkáza. Podle listu Corriere della Sera trpí slavný amfiteátr především znečištěním ovzduší, ale i vibracemi a deštěm. Obavy zesílily o uplynulém víkendu, kdy se z monumentu odlomily tři kusy zdiva, které nezachytila ani bezpečnostní síť.

Aréna Kolosea Foto: Právo
Římské Koloseum trpí rakovinou kamene

Ředitelka Kolosea Rossella Reaová se domnívá, že příčinou je hlavně znečištěné ovzduší, které v objektu vyvolává negativní chemické reakce, při nichž se uhličitan vápenatý mění na síran vápenatý. Proces postupuje metastázovitě, proto archeologové hovoří o „rakovině kamene“.

Foto: Tomáš Holý, Novinky

Už dlouhá léta požadují památkáři zásadní opravu Kolosea, které bylo dokončeno v letech 72 až 80 n. l. za císaře Vespasiana. Náklady se odhadují na 23 miliónů eur (585 miliónů korun), ale radnice stále neupřesnila financování projektu.

Jistí japonští sponzoři přislíbili finanční pomoc, ta prý ale nebude stačit. „Potřebujeme více peněz,“ zdůraznila Reaová, načež vyzvala veřejné i soukromé plátce k darům pro renovaci arény, v níž staří Římané sledovali gladiátorské zápasy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků