Hlavní obsah
 

Římské dominantě hrozí zhroucení

Budova Kolosea je ohrožena plánovanou stavbou metra. Již existující podzemní stanice by totiž měla být rozšířena na přestupní. Stavět se v okolí Kolosea plánuje asi do roku 2020.

 
Římské dominantě hrozí zhroucení

Přibližně pět miliónů turistů navštíví každý rok při cestě Itálií a Římem proslulé Koloseum. Dříve aréna gladiátorů a místo veřejných poprav je v nebezpečí kvůli přestavbě současné stanice metra B na přestupnou pro linku C.

Debaty o rozšíření stanice metra trvají už od roku 1990. V současnosti, jak se zdá, se blíží realizace. Zhruba 50 metrů hluboký tunel může ale výrazně narušit stabilitu téměř 2000 let starého amfiteátru. Ten byl postaven na ploše vyschlého rybníka, takže jeho základy nedrží pevné půdní podloží.

Aréna Kolosea

Foto: Právo

Archeologové i další odborníci mají z chystaného rozšiřování podzemní stanice velké obavy. Kvůli rychlému rozrůstání Říma je ale rozšíření městské dopravy nutné. Ta je na některých místech omezena vždy, když tu archeologové něco objeví. Čímž vzniká jakýsi začarovaný kruh mezi historickými památkami a moderní funkčností města.

Anketa
Co považujete v současné době za důležitější?
Chránit historické památky.
94.5 %
Modernizovat město a jeho infrastrukturu.
5.5 %
Celkem hlasovalo 14529 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků