Hlavní obsah
Katedrála na archivním snímku z roku 2018 Foto: Profimedia.cz

Půlnoční mše v Notre-Dame letos poprvé po 200 letech nebude

V pařížské katedrále Notre-Dame se poprvé po více než 200 letech nebude o Vánocích sloužit půlnoční mše. Gotická 850 let stará památka, jejíž střechu a věžičku v dubnu poškodil požár, stále prochází opravami. Náhradní půlnoční mše tak bude v nedalekém kostele Saint-Germain-l'Auxerrois, píše BBC.

Katedrála na archivním snímku z roku 2018 Foto: Profimedia.cz
Půlnoční mše v Notre-Dame letos poprvé po 200 letech nebude

Ve slavné katedrále se sloužila půlnoční mše každý rok po dvě století, často i v době překotných historických události. Uzavřena byla jen během francouzské revoluce, kdy ji revolucionáři vážně poškodili, byla zbavena své církevní funkce a sloužila jako Chrám rozumu.

Na letošní půlnoční mši v kostele Saint-Germain-l’Auxerrois podle správce katedrály biskupa Patricka Chauveta bude dřevěná kazatelna, která má připomínat tu v katedrále Notre-Dame.

Jednu z nejslavnějších pařížských památek zasáhl požár 15. dubna večer a plameny se podařilo uhasit až nad ránem dalšího dne. Oheň zničil střechu, krov a věžičku z 19. století. Vyšetřovatelé se domnívají, že požár nebyl založen úmyslně, přiklánějí se k tomu, že jej mohl způsobit elektrický zkrat či odhozený nedopalek cigarety.yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků