Hlavní obsah
Katedrála Krista Spasitele v Moskvě Foto: Profimedia.cz

Na rychlou exkurzi do centra hlavního města Ruska láká plavba po řece Moskvě na stejnojmenné lodi. Prohlídku snad nejzajímavější části desetimiliónového města lze po vodě zvládnout za přijatelný peníz a za hodinu a půl, i kdyby počasí návštěvníkům nepřálo. Paluba je z valné části zastřešena, v podpalubí se skrývá bar. Bohužel chybí tištěný i živý průvodce, na rozdíl od "sovětských" melodií linoucích se z reproduktorů.

Katedrála Krista Spasitele v Moskvě Foto: Profimedia.cz
Plnou parou Moskvou na lodi Moskva

Plavba vyhlídkových lodí začíná buď od Kyjevského nádraží, kde se v pozadí črtá typická silueta výškového hotelu Ukrajina, anebo zde naopak končí, pokud jste se nalodili na opačném konci trasy u Novospasského mostu, nedaleko další ze "Stalinových sester", jak se typickým sovětským mrakodrapům říká. Z této "rodinky" lze z řeky zahlédnout ještě další dvě členky: sídlo ministerstva zahraničí a ověžičkovanou budovu Lomonosovovy univerzity.

Moskevský mrakodrap ve stylu stalinské gotiky

Foto: Profimedia.cz

Rozptýlení při plavbě nemusejí představovat jen pamětihodnosti, jako třeba sídlo někdejší "unie" východního bloku, Rady vzájemné hospodářské pomoci (RVHP), v podobě rozevřené knihy. Na palubě kocábek, pokřtěných Moskva a lišících se jen čísly, od počátku panuje bujará nálada.

"Na zdraví!" zní od sousedních sedaček. Než se nadějete, máte v rukou kalíšek koňaku, vaše dáma pohárek šampaňského a znějí přípitky. Další sousedé, mladíci se vzezřením skinheadů, na pokyn svých slečen mizí v podpalubí, aby v baru obstarali alespoň pár lahví piva pro doplnění tekutin. "Natáčet a fotit je přísně zakázáno. Povoluje se jedině za tuto sušenku," prohlašuje plavčík a zmocňuje se pamlsku.

To už loď odráží od mola a míří k centru metropole. Za chvíli po levé ruce probleskují věže Novoděvičího kláštera, skvostu staré ruské architektury, který se dostal i na seznam světového dědictví UNESCO. Zde spí věčným spánkem i carevna Sofie Alexejevna, spisovatel Anton Pavlovič Čechov nebo carský generál Alexej Brusilov.

Plavba nedaleko Kremlu

Foto: Profimedia.cz

Za zelení lze tušit přilehlý hřbitov, kde spočívá i první ruský prezident Boris Jelcin.
Fotografovat se ale lze i na pozadí prosklených mrakodrapů "Moscow City", nového finančního a podnikatelského srdce metropole, i když kvůli krizi "Věž federace" přišla o tři desítky pater.

To už se po levé ruce objevuje typicky kulatý stadion v Lužnikách, který před 30 lety zažil olympiádu a ještě loni i českého fotbalového kanonýra Jana Kollera, když tu hostoval v dresu Křídel sovětů.

Na druhé straně se pod Vrabčími horami prohánějí běžci, cyklisté či bruslaři. Výzdoba lodí na řece i záhon v parku, sestříhaný do tvaru zlaté hvězdy hrdiny, připomíná, že Rusko právě slaví válečné vítězství. I paluby jsou plné veteránů. "Hotové cunami," výskají výletníci nadšením nad vlnou od motoráčku, která zaplavuje nábřeží.

Z paluby je vidět i raketoplán Buran

Mezitím se na pravoboku přiblížil Gorkého park, o kterém zpívá v notoricky známém hitu o "větru změn" německá rocková skupina Scorpions. Z paluby je vidět i raketoplán Buran, sovětská odpověď na americký program Space Shuttle.

Buran se však do vesmíru podíval jen jedinkrát na pouhých 205 minut v roce 1988, a to ještě bez posádky. Onen exemplář ale zhynul v troskách hangáru na kosmodromu Bajkonur. V parku je stroj, který se už nedočkal letu s posádkou, plánovaného na rok 1992.

Hrůzyplněji než horské dráhy a další atrakce zřejmě působí neuvěřitelně fádní budova Ústředního domu umělců. Kromě sálu, v němž zpívali i Lucie Bílá, Eva Pilarová či naposledy Jarek Nohavica, však skrývá i skvělou expozici moderního umění Treťjakovské galerie.

Za pořádné zvěrstvo však mnozí Moskvané stále pokládají sochu cara Petra Velikého z dílny kontroverzního umělce Zuraba Cereteliho, tyčící se 96 metrů nad řekou. Zlé jazyky tvrdí, že sochař se nejprve snažil dílo vnutit New Yorku jako Kryštofa Kolumba a po odmítnutí prý jen vyměnil hlavu a dílo opatřil legendou o oslavě 300 let ruské flotily.

Pomník Petra Velikého

Foto: Profimedia.cz

Pokud je to jen pomluva, tak natolik obří, že docela odpovídá bombastickým proporcím sochy. Komu se však líbí, může být spokojen, že umělec kromě Leninova řádu nyní dostal i řád Čestné legie.

Od sochy se už loď ubírá kolem čokoládovny Rudý říjen, vyrábějící "gardovou čokoládu" pro válečné piloty a jejich potomky, ke chrámu Krista Spasitele, který v éře prezidenta Borise Jelcina znovu vstal z trosek katedrály, odstřelené bolševiky. A pak následuje zlatý hřeb plavby - rudé zdi Kremlu a zlaté báně jeho chrámů.

Komu to nestačilo, může si lodí vyrazit z Moskvy třeba až do Petrohradu či jinam. Ačkoli se to nezdá, ruská metropole je i křižovatka mořských cest, díky síti vodních kanálů, propojujících řeky ústící daleko na severu, do Baltu či Černého moře. A parníky s turisty plují po stejných trasách, po kterých za studené války putovaly i sovětské ponorky. Jedna z nich v Moskvě dodnes kotví.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků