Hlavní obsah
V Dole Michal čekají návštěvníky i ukázky jednotlivých přístrojů. Foto: Aleš Honus, Právo

Ostravský důl letos poprvé uvítal turisty

Návštěvnická sezóna začala během uplynulého víkendu, a to navzdory silnému sněžení, nejen na většině hradů a zámků. Poprvé se pro veřejnost otevřely brány ostravského Dolu Michal, který je součástí seznamu národních kulturních památek a který patří k nejpozoruhodnějším svědkům hornické historie ve střední Evropě.

V Dole Michal čekají návštěvníky i ukázky jednotlivých přístrojů. Foto: Aleš Honus, Právo
Ostravský důl letos poprvé uvítal turisty

Součástí areálu, kde se mohou návštěvníci vcítit do rolí horníků nastupujících na každodenní šichtu, jsou například unikátní řetízková šatna, lampovna, koupelna, výdejna svačin, řídicí dispečink a těžní budova, lidé si ale mohou prohlédnout a zároveň vidět v chodu parní stroj z konce devatenáctého století.

„O víkendu si přišlo důl Michal prohlédnout 81 lidí, což je vzhledem k počasí, které panovalo, překvapivě dobrá návštěvnost. Nemíváme zde tisícovou návštěvnost jako například středověké památky, o to více jsme rádi za každého návštěvníka,“ řekl v pondělí průvodce Jiří Flek.

„Někteří lidé k nám během svátků dorazili až z Hradce Králové. Byli v Ostravě na návštěvě a Důl Michal nechtěli minout,“ dodal průvodce.

Turisté si prohlížejí historickou parní turbínu.

Foto: Aleš Honus

Velkou novinkou letošního roku je rozšíření návštěvnického okruhu o třetí trasu, jejíž součástí budou obří vyrovnávací tlakové nádoby, které byly přivezeny z bývalého dolu Barbora. „Průvodci návštěvníky zavedou i k portálu štoly, kde byl důl propojen s jámou Petr,“ uvedl správce areálu Alexandr Zaspal.

Výstavy i koncerty

Zásadní novinkou je také možnost prohlédnout si zrestaurovanou parní turbínu z roku 1913 i opravenou těžní věž, která bude lidem přístupná, a budou se z ní moci rozhlédnout po Slezské Ostravě. Její rekonstrukce stála jedenáct miliónů korun.

Důl Michal i v letošní sezóně připraví také řadu kulturních akcí, a to nejenom výstav a jednorázových koncertů, ale i hudební festival. „Na dvou pódiích se vystřídá během jednoho odpoledne zhruba dvanáct regionálních hudebníků a kapel,“ dodal Zaspal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků