Hlavní obsah
Lední medvěd, který na Špicberkách žije, nemůže chybět ani ve znaku města. Foto: Profimedia.cz

Opuštěné město na Špicberkách zamrzlo v sovětské éře

Zamrzlé v čase a v krajině chladných Špicberků je městečko s podivným názvem Pyramiden. Těžařská osada pojmenovaná podle tvaru nedaleké hory je osamělým pozůstatkem Sovětského svazu, který ji v roce 1927 na základě dohody koupil. Někdejším domovem zhruba tisícovky horníků se ale dnes prohání už víceméně jen vítr.

Lední medvěd, který na Špicberkách žije, nemůže chybět ani ve znaku města. Foto: Profimedia.cz
Opuštěné město na Špicberkách zamrzlo v sovětské éře

Městečko Pyramiden bylo založeno v roce 1910 Švédy dříve, než se Špicberky staly součástí Norska. V roce 1927 byla malá osada prodána Sovětskému svazu a v jejím okolí se začalo kutat uhlí. Život tu i přes nesnadné podmínky bujel více než 70 let, až do doby, kdy přestala být těžba výnosná. Od roku 1998 městečko chátrá.

Zachovalé vybavení v interiérech domů ale vůbec nenapovídá, že v Pyramidenu prakticky nikdo už dobrých 20 let nežije. Obyvatelé městečko opouštěli tak rychle, že se nábytkem vůbec nezabývali. Turisté, kteří sem z 50 kilometrů vzdáleného hlavního města Špicberků Longyearbyenu zamíří, si tak mohou sovětskou architekturu prohlédnout v neponičené podobě, skoro jako ve skanzenu.

Má osm obyvatel

A že je mezi turisty, kteří se na chladné a drsné Špicberky vydají, městečko Pyramiden populární. Má totiž několik „nej”. Vždyť samotné souostroví je nejseverněji obydleným místem na planetě. V bývalé sovětské osadě je zase k vidění nejseverněji položená socha Lenina nebo nejsevernější krytý bazén. A jelikož v chladu a mrazu je rozklad o hodně pomalejší, předpokládá se, že budovy vydrží netknuté stát nejméně 500 let, píše britský Telegraph.

V roce 1910 založili městečko Švédové.

Foto: Profimedia.cz

Městečko se pyšní nejseverněji umístěnou sochou Lenina.

Foto: Profimedia.cz

Podle turistických stránek Špicberků není Pyramiden, přestože na něj označení město duchů sedí, zcela opuštěné. Přebývá v něm osm lidí, kteří pracují v hotelu a jako turističtí průvodci, ale jen v létě. V zimě se populace smrskne na čtyři obyvatele, kteří se víceméně starají o to, aby městečko zůstalo ve stadiu „stálého rozkladu“. Navzdory fungujícímu hotelu není v plánu budovy rekonstruovat.

Zvídaví turisté se do městečka mohou vypravit v rámci výletní plavby v letních měsících, nebo na sněžných skútrech od února do května. S průvodcem pak mohou nahlédnout i do útrob budov. „Myslím, že temný turismus nebo výlety na opuštěná a zruinovaná místa nabírají na popularitě, protože nám pomáhají vyrovnat se s našimi vlastními úzkostmi nebo možnými hrozbami, kterým čelíme, včetně klimatických změn, nukleární války nebo zkrátka smrti,“ myslí si profesor z torontské univerzity Tong Lang.

Špicberky mají drsné prostředí i klima.

Foto: Profimedia.cz

„Podobné výjevy nám připomínají, jak křehké jsou věci v našem životě, jaké nebezpečí číhá v nukleárních technologiích. Ve světě, který neustále zrychluje, tak najednou cítíme jakousi explozi nostalgie,“ vysvětluje Lang, proč se lidé často na podobná místa, jako je Pyramiden vydávají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků