Hlavní obsah
 

Největší plachetnice planety vyrazily na plavbu kolem světa

Rusové vyslali o víkendu na cestu kolem světa největší plachetnice planety. Během své pouti, kterou zahájily v Kaliningradu, zavítají do více než čtyřicítky přístavů, a společně ještě s třetí lodí zdolají asi 100 tisíc námořních mil, tedy 185 tisíc kilometrů. Expedice připomíná 200. výročí objevení Antarktidy ruskými badateli, píše agentura Reuters.

 
Největší plachetnice planety vyrazily na plavbu kolem světa

Obří tradiční plavidla Sedov a Kruzenshtern později doplní ještě fregata Pallada. První zmíněná je v Guinnessově knize rekordů vedena jako aktuálně největší výcviková plachetnice. Měří skoro 118 metrů na délku a 14,6 metru na šířku. Společná plavba má připomenout také 75. výročí vítězství v druhé světové válce.

Během cesty navštíví lodě desítky přístavů v Americe, Africe, Evropě i Oceánii, dohromady má expedice podle agentury Reuters trvat sedm měsíců. Během té doby se dvakrát vymění posádka, která byla speciálně vybrána pro své teoretické i praktické schopnosti. Ty se během cesty budou hodit v případě, že nastanou komplikace.

„Nebojím se. Jsem si vědoma bouří, kterým budeme v zimních měsících čelit. Ale žádné zkratky, jsme připraveni na vše,“ uvedla jedna z členek posádky Darja Uljanovová a dodala, že pro dívku, která miluje moře, komplikace neexistují.

Setkají se až na oceánu

Každé z plavidel cestuje po vlastní ose. Zatímco Kruzenshtern pluje směrem na Tenerife, Sedov má první zastávku naplánovanou na sousedním kanárském ostrově Gran Canaria. S fregatou Pallada se obě plachetnice setkají v jižní části Atlantského oceánu, kde je čeká společné manévrování a přátelský závod.

„Obsluhovat kormidlo vyžaduje výdrž, protože ruce se po čtyřhodinové směně rychle unaví. Není to pro každého. I někteří muži to po několika pokusech vzdají a už nikdy nechtějí kormidlovat,“ tvrdí další z členek posádky Danila Ludvigová.

Plavidla Kruzenshtern a Sedov byla vybudována ve 20. letech minulého století v Německu. Později se stala v rámci válečných reparací součástí sovětské flotily.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků