Hlavní obsah
 

Nejpopulárnější řecká památka se ukázala v novém světle

Athénská Akropole od středy září víc než obvykle. Nejznámější řecká památka totiž dostala nové osvětlení, které více podtrhuje její detaily.

 
Nejpopulárnější řecká památka se ukázala v novém světle

„Světlo 21. století konečně ozařuje Akropoli,“ uvedl při odhalení monumentu řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Poprvé se světlem zalily i ty části starověkého komplexu, které dosud nebyly ve tmě vidět, píše agentura Reuters. Nový systém má vyzdvihnout zručnost stavitelů a všechny detaily areálu, včetně sloupů Athénina chrámu Parthenón nebo takzvaných karyatid, soch žen, které podpírají klenbu.

„Představení nového světelného systému v Akropoli je oslavou, která zdaleka překračuje hranice i jazyky, protože hodnoty, které se zde zrodily, jsou univerzální,“ doplnil řecký premiér. Světelní designéři prý strávili dva měsíce detailním studiem chrámu, aby si lépe pohráli s různými schématy a intenzitou světla.

Athénskou Akropoli navštíví ročně zhruba milion turistů. Ve starověku se jednalo o politické, náboženské i kulturní centrum Řecka, které symbolizovalo moc národa.

Během staletí čelil komplex požárům, zemětřesením i dalším živlům, stále jde však o jednu z nejzachovalejších památek antického světa. Od roku 1987 je součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků