Hlavní obsah
Lanovka na Špičák, na jejímž horním konci se zanedlouho otevře rozhledna Foto: Profimedia.cz

Na šumavském Špičáku se má už brzy otevřít rozhledna

Začátkem července by mohla být otevřena nová rozhledna na železnorudském Špičáku. Vyhlídková věž má už téměř dokončenou ocelovou konstrukci a schodiště. Zbývá dodělat dřevěné opláštění, elektroinstalace a další úpravy.

Lanovka na Špičák, na jejímž horním konci se zanedlouho otevře rozhledna Foto: Profimedia.cz
Na šumavském Špičáku se má už brzy otevřít rozhledna

Rozhledna o výšce 26,5 metru má čtvercový půdorys o rozměrech 7,6 metru. Ochoz rozhledny bude zhruba 2,5 metru nad vrcholy nejvyšších stromů v okolí a vejde se na něj až 60 lidí najednou. Rozhledna má celkem 135 schodů.

Konstrukce rozhledny na Špičáku

Foto: Petr Eret, ČTK

„Naší snahou je, aby se první návštěvníci mohli z horního ochozu rozhlédnout po krajině již začátkem července. Slavnostní otevření jsme naplánovali na sobotu 26. července," řekl Michal Linhart z TJ Sportovní areál Špičák, která je investorem stavby.

Výhled až k Alpám

Rozhledna stojí asi 50 metrů od konce sedačkové lanovky a její provozní doba bude kopírovat letní provoz lanovky na Špičák. Protože stavbu za 7,1 miliónu korun dotovala z 87 procent EU, neplatí se nejméně po dobu pěti let vstupné. Turnikety u vchodu budou pouze počítat návštěvníky.

O provozování rozhledny se bude starat areál Ski&Bike Špičák. Podle jeho provozního ředitele Vladimíra Kasíka nabídne rozhledna za dobré viditelnosti pohled až na Alpy. „Úhlavským údolím by mělo být vidět až směrem k Plzni, na stranu na Sušicko až Boubín, vidět je i na Poledník, do Německa, samozřejmě na Javor, který je pět kilometrů od nás, ale při dobré viditelnosti jsou vidět i Dachsteinské Alpy," doplnil Kasík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků