Hlavní obsah
Ulice Brooklynu Foto: Profimedia.cz

Města po celém světě chtějí svůj Brooklyn

Po více než jedno století se světová města srovnávala s Paříží. Mnohá tvrdí, že jsou Paříží východu: například Bukurešť, Praha, Istanbul, Bejrút či Šanghaj. K mání je také Paříž Severní Ameriky (Montreal), Paříž Jižní Ameriky (Buenos Aires) a Paříž rovin v centrálních Spojených státech (Kansas City). Nyní chce mít ale každé město takovou čtvrť, jakou je newyorský Brooklyn.

Ulice Brooklynu Foto: Profimedia.cz
Města po celém světě chtějí svůj Brooklyn

Každá čtvrť s rozhodujícím množstvím vousatých bohémů, cykloservisů a veganských kaváren si říká "nový Brooklyn". Ballard je Brooklynem Seattlu. Glasgow a Melbourne tvrdí, že jsou "cool" po brooklynsku. A kalifornský Oakland byl nazýván Brooklynem San Franciska také velmi často.

Pohled na kalifornský Oakland

Foto: Profimedia.cz

Brooklyn je i v Paříži — kdysi zasmušilé předměstí Pantin. Jeho opuštěné sklady počmárané graffiti obsadili umělci a galerie, kteří tuto oblast změnili v to nejexkluzivnější místo ve "městě světel". Stejně jako v Brooklynu i tam ceny nemovitostí vyletěly vzhůru a ze starých průmyslových budov se staly luxusní obytné lofty.

„Možná to nějakou dobu potrvá, než se vyrovná Brooklynu, ale očekávám, že se bude i nadále rozvíjet vzhledem k tomu, kolik se toho tam investuje a riskuje — vedle přirozeného přílivu umělců do této oblasti," říká Oliver Beer, který jako umělec pracuje jak pro jednu galerii v Pantinu, tak pro americké Muzeum moderního umění v New Yorku.

Pařížské předměstí Pantin

Foto: Profimedia.cz

Známkou "brooklynizace Paříže" je podle agentury AP i to, že se tam objevují restaurace s bezlepkovými pokrmy a bary nabízející šťávy z čerstvého ovoce. „Kdysi bývalo zvykem, že si mladí kuchaři vyučení u velkých šéfkuchařů chtěli otevřít velkou restauraci nebo jít na venkov a získat svou michelinskou hvězdu. Teď tento model odmítají. Už říkají, že se vrátí ještě hlouběji ke kořenům a budou vařit z místních produktů v malé restauraci s jen několika stoly," podotýká Katherine Johnstoneová, mluvčí Atout France USA, francouzské agentury pro cestovní ruch sídlící v New Yorku.

Johnstoneová tak popsala posun, který někteří pozorovatelé porovnávají s brooklynskou kulinářskou scénou. Zástupci turistického průmyslu ze severokarolínského Asheville tvrdí, že jejich městu se kdysi říkalo Paříž amerického Jihu, ale nyní se srovnává zase s Brooklynem, a to díky řemeslné přípravě potravin, nezávislým podnikatelům a prosperující hudební a umělecké scéně.

Vznikající umělecká a zábavní čtvrť v Miami, která zahrnuje Wynwood, známý svým pouličním uměním, je údajně podle jeho propagátorů něco "jako Brooklyn v jeho počátcích". To je zajímavá myšlenka vzhledem k tomu, že Brooklyn založili Holanďané v 17. století. A oblast San Diega - South Park, North Park - se nazývá SoNo, ale s londýnskou čtvrtí Soho nemá společného nic. Místo toho tvrdí, že jde o směs Brooklynu a jihokalifornské atmosféry.

Wynwood v Miami

Foto: Profimedia.cz

Ale města, která se kdysi srovnávala s Paříží, poukazovala na velkolepější trendy, které se neomezují pouze na kulinářství a příliv bohatých vrstev. V polovině 19. století zmizely úzké, křivolaké uličky středověké Paříže, aby uvolnily cestu masivním bulvárům a náměstím, kde restaurace, kavárny, divadla a další střediska zábavy uspokojovala buržoazní vkus, jak dodal profesor historie Alexander Varias z univerzity Villanova.

Kulturní metropole v mnoha regionech prošly podobnými stavebními změnami, aby se pak nazývaly Paříží všude tam, kde se mohly pochlubit svou architekturou, širokými bulváry, parky, uměním a dokonce i nočním životem. Mezitím vznik Brooklynu jako globálního symbolu všeho trendového představuje obrat pro tuto oblast, kdysi vysmívanou jako zaostalejší sousedství Manhattanu.

Jak se zdá, atmosféra Paříže už není tak atraktivní jako před lety.

Foto: Profimedia.cz

A to i navzdory tomu, že nový Brooklyn má nové problémy. Třeba to, že mladí představitelé svobodných povolání a zámožné rodiny vytlačují chudé a dělníky, kteří sídlili v Brooklynu po celá desetiletí.

„Stali jsme se epicentrem toho, co je 'cool' v jeho současném smyslu," říká devětašedesátiletý Marty Markowitz, který se narodil a vyrůstal v Brooklynu v době, kdy byla tato čtvrť známá jako sídlo etnických enkláv, dělnické kultury a baseballového týmu Brooklyn Dodgers. „Není pochyb o tom, že Brooklyn teď slouží jako příklad pro ostatní městská centra, jak se proměnit ve stylovou záležitost," doplnil Markowitz, který byl 12 let brooklynským starostou a nyní pracuje pro místní turistickou kancelář.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků