Hlavní obsah
V Sárváru můžete navštívit lázně, hrad nebo také velké arboretum. Foto: Klára Fischleinová, Novinky

Maďarské arboretum je oázou odpočinku

Jestliže se při toulkách Maďarskem ocitnete v lázeňském městě Sárvár, zvažte návštěvu zdejšího arboreta. První vzácné rostliny tu byly zasazeny už v 16. století, dnes tu můžete obdivovat stovky druhů rostlinstva a nasát harmonickou atmosféru rozlehlé zeleně.

V Sárváru můžete navštívit lázně, hrad nebo také velké arboretum. Foto: Klára Fischleinová, Novinky
Maďarské arboretum je oázou odpočinku

Více než zahrada, více než městský park – sárvárské arboretum se rozkládá na ploše zhruba devíti hektarů. Jeho návštěvu lze vřele doporučit, ovšem s jedním opatřením – bez účinného repelentu tady dlouho nevydržíte.

V tomto arboretu se totiž daří nejen stovkám vzácných druhů keřů a stromů, ale také hmyzu. Stejně tak jsou koruny zdejších stromů domovem veverek, hbitě poskakujících z kmene na kmen, a 20–30 druhů ptáků.

Turisté se v arboretu pohybují zejména po vyznačených cestách.

Foto: Novinky

Pacienti, kteří navštěvují sárvárské lázně kvůli zdravotním problémům, i turisté, mířící do známých wellness zařízení jen za odpočinkem, procházku v arboretu jistě ocení. Kilometry bohatě obrostlých cestiček lemuje množství laviček ulevujících vyčerpaných nohám. Když se při posezení na některé z laviček na chvíli zadíváte kolem sebe, uleví se také napjaté mysli.

Sekvoj, jedno z lákadel sárvárského arboreta

Foto: Novinky

Nejstaršímu porostu v arboretu je zhruba 200 let. Jedná se o černé smrky, lípy, tisy a japonské akácie. Chloubou arboreta je také 80 let stará sekvoj. „To je v arboretu povinná věc. Návštěvníci mají rádi vysoké stromy,“ říká lesník a průvodce László Nagy.

Dále tady rostou také asijské druhy lip a bezpočet dalšího rostlinstva. Spočinout je možné také u kalného jezera. Na to se ale vyzbrojte dvojitou dávkou repelentu.

V létě je posezení u vody příjemné kvůli většímu chládku. Hmyzu tady ale létá požehnaně.

Foto: Klára Fischleinová, Novinky

Ať už v sárvárském arboretu nakonec strávíte hodinu, nebo celé odpoledne, při další návštěvě budete mít opět co objevovat. Příroda tady pokaždé sehraje trochu jiné divadlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků