Hlavní obsah
Spodní kaple kostnice zobrazuje moc smrti, horní naději na vzkříšení. Foto: Josef Hora, Právo

Kutnohorsko nabízí řadu zajímavých hradů a zámků

Jedete-li na Kutnohorsko, nemusí být vaše zastávka pouze v metropoli. Okolí Kutné Hory je plné míst, která stojí za to navštívit. Můžete vidět zámky a zříceniny, kterých je v okolí hned několik. Stačí si jen vybrat dopravní prostředek.

Spodní kaple kostnice zobrazuje moc smrti, horní naději na vzkříšení. Foto: Josef Hora, Právo
Kutnohorsko nabízí řadu zajímavých hradů a zámků

My jsme si zvolili vlak, speciální jízdenku regionet a vydali se na jih do Zruče nad Sázavou. Cestou projíždí vlak několika vesničkami a městy, kde můžete vystoupit a prohlédnout si okolí.

Hrobka čtyřiceti tisíc lidí

Z kutnohorského hlavního nádraží, které je na okraji města, jsme nejprve došli do nedaleké kostnice. Kaple zde stála od konce 13. století, kosti ale prý jako první srovnal a do šesti pyramid poskládal zdejší poloslepý mnich. To bylo v roce 1511 a odhaduje se, že dnes je kostnice společným hrobem asi 40 tisíc lidí.

Nedaleko Kostnice v areálu bývalého Cisterciáckého kláštera stojí největší stavba v českých zemích z počátku 13. století – katedrála Nanebevzetí Pany Marie. Spolu s chrámem sv. Barbory je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Na starobylý Sion

Míříme do centra města na druhé nádraží a odtud jedeme vlakem na Zruč nad Sázavou. První zastávka je v nedalekém Malešově, kde stojí tvrz ze 14. století, postavená bohatou rodinou Ruthardovců z Kutné Hory.

Z Malešova pěšky nebo dvě zastávky vlakem vede cesta na starobylý hrad Sion. Hrad nechal pro své potřeby vybudovat po roce 1426 husitský hejtman Jan Roháč z Dubé. Roku 1437, přesněji 6. září, byl dobyt královským vojskem o počtu mnoha mužů.

Pověst o sionském pokladu

Ze Sionu se do dnešních dob dochovaly jen pusté zříceniny a pověst o pokladu Jana Roháče z Dubé. Ten, kdo by chtěl poklad získat, se musí na hrad vydat třikrát po sobě.

 

Poprvé musí stanout na hradě na Květnou neděli v pravé poledne. Pokud se mu poštěstí, spatří tři postavy zahalené v temných hávech, sahajících až k zemi. Když ale postavy nespatří, už nemusí na hrad více chodit, jeho snaha by byla marná.

 

Podruhé musí člověk přijít na Sion na Zelený čtvrtek a opět se pozorně dívat kolem sebe. Když se mu zjeví již jen dva duchové, je to dobré znamení a má velkou naději, že poklad bude jeho.


Potřetí na Velký pátek člověk musí navštívit hrad a dívat se mnohem pozorněji než podruhé. Když má štěstí, zjeví se mu již jen jedna postava. Duch prochází hradem a pojednou se zastaví. Upřeně se začne dívat do neznáma, mávne rukou a zakrátko zmizí. Člověk musí pečlivě sledovat, jakým směrem duch ukazuje a kolikrát za sebou zamává rukama.

 

Duchova ruka ukazuje směr a počet mávnutí určuje, kolik kroků musí člověk udělat, aby mohl začít kopat na správném místě a našel tak poklad.

Cesta vlakem končí ve Zruči nad Sázavou, kde navštěvujeme zámek s rozlehlou zámeckou zahradou.,,Zámek je otevřen od 10 do 17 hodin, kromě hradní prohlídky uvidíte také stálou expozici Království panenek a vystoupíte na zámeckou věž,“ informuje správkyně zámku Jiřina Janatová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků