Hlavní obsah
Filipínský ostrov Bocaray by se měl návštěvníkům uzavřít až na 6 měsíců v roce. Foto: Profimedia.cz

Jižní Asie omezí až na půl roku přístup turistů na některé ostrovy

Po pláži Maya Bay v Thajsku se turistům na část roku znepřístupní i další jihoasijské ostrovy. Například na Filipínách se chystají na půl roku zamezit turistům ve vstupu na ostrov Boracay. Tamní úřady tak chtějí chránit ekosystémy, které ničí oteplování moře, informovala agentura Reuters.

Filipínský ostrov Bocaray by se měl návštěvníkům uzavřít až na 6 měsíců v roce. Foto: Profimedia.cz
Jižní Asie omezí až na půl roku přístup turistů na některé ostrovy

„Ostrovy jsou křehké ekosystémy, které zkrátka nemohou zvládnout nápor tolika lidí, znečištění z lodí a plážových hotelů,” řekl agentuře Reuters thajský odborník na mořskou biologii Tchon Tchamrongnavasavat. „Korálové útesy ničí oteplování moře a přelidnění. V některých případech je jedinou cestou k jejich uzdravení úplné uzavření daného místa,” dodal.

Oteplení moří a neřízená turistika způsobily podle něj poničení více než tří čtvrtin thajských korálových útesů. V roce 2011 Thajsko uzavřelo turistům desítky potápěčských lokalit. V roce 2016 znepřístupnilo také některé ostrovy. Reagovalo tím na poškození korálových útesů v Andamanském moři, jednom z nejpopulárnějším míst pro potápění na světě.

Minulý rok Thajsko navštívil rekordně vysoký počet turistů, kteří přispěli 12 procenty k HDP země. Letos země očekává 38 miliónů návštěvníků.

Úplné uzavření nedoporučují

Za bílými plážemi ostrova Boracay na Filipínách, jež patří mezi země nejvíce ohrožené klimatickými změnami, vyrazily loni dva milióny turistů. Prezident Rodrigo Duterte ostrov při své návštěvě minulý měsíc nazval „odpadní jímkou” — odpad je zde totiž vyveden přímo do moře.

Prezident také varoval, že budovy stavěné příliš blízko pobřeží mohou způsobit ekologickou katastrofu. Úřady doporučily ostrov turistům uzavřít na šest měsíců v roce. Podle cestovních kanceláří je ovšem ve hře přes 36 000 pracovních míst.

„Co se týče udržitelného cestovního ruchu, stojíme za vládou, úplné uzavření ostrova ale nepodporujeme,” uvedla filipínská asociace cestovních kanceláří. „Turistika je důležitá, ale musíme tato místa uchovat jako zdroj obživy i pro budoucí generace,” řekl Tchon, který varoval před krátkodobými řešeními.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků