Hlavní obsah
Běžkování je oblíbenou aktivitou českých turistů. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Jizerské hory křižují nové trasy pro běžkaře

Státní podnik Lesy ČR budují v Jizerských horách nové lesní cesty. První dvě poslouží už letos v zimě běžkařům, po dokončení dalších by měl do dvou let v horách na Vysokém hřebeni u Bedřichova vzniknout nový více než šest kilometrů dlouhý uzavřený okruh.

Běžkování je oblíbenou aktivitou českých turistů. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Jizerské hory křižují nové trasy pro běžkaře

Už dnes je hotová první etapa, v pondělí se tak otevřou dvě první cesty Harcovský hřeben a U Hašlerky, které mají dohromady 3,5 kilometru a jejich vybudování stálo osm miliónů korun. V příštím roce k nim podle mluvčího Lesů ČR Zbyňka Boublíka přibudou další dvě -— Příkrá a Pod Maliníkem.

„Předpokládáme, že nová atraktivní místa odlehčí Jizerské magistrále v centrální části hor a to zvláště o víkendech," uvedl ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Liberec Ludvík Řičář. Nejsou to ale první trasy, které podnik v Jizerských horách vybudoval. V roce 2013 například zprovoznil v oblasti Smědavy novou 420 metrů dlouhou cestu propojující dvě návštěvníky nejoblíbenější lokality — jizerskohorské rašeliniště Na Čihadle a rozcestí Na Kneipě.

„Běžecké lyžování v Jizerských horách podporujeme rádi. Úpravy stávajících tras Jizerské magistrály, stejně jako budování tras nových, považujeme za náš příspěvek ke zkvalitňování běžeckého lyžování v Jizerkách," poznamenal generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

210 kilometrů opravených lesních cest 

Na realizaci nových cest spolupracují Lesy ČR s obcemi Bedřichov a Janov nad Nisou, se Správou CHKO Jizerské hory a Jizerskou obecně prospěšnou společností, která se stará o Jizerskou magistrálu.

Lesy ale investují v Jizerských horách také do oprav stávajících lesních cest, které mají ve své správě. Za poslední dva roky se podle Boublíka podařilo opravit 210 kilometrů lesních cest, které neslouží jen lesním hospodářům, ale díky dobré spolupráci s Klubem českých turistů jsou využívány i k rekreaci a turistice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků