Hlavní obsah
Spirála, která by podle projektantů měla vést až na mořské dno. Foto: Profimedia.cz

Japonci chtějí vybudovat podmořské město

Podmořské město pro 5000 lidí, které by čerpalo energii z mořského dna nacházejícího se o několik kilometrů níž, navrhla jedna z předních japonských stavebních firem. Podle ní by se projekt s názvem Ocean Spiral mohl stát skutečností už za pár desítek let. Napsal o tom list South China Morning Post.

Spirála, která by podle projektantů měla vést až na mořské dno. Foto: Profimedia.cz
Japonci chtějí vybudovat podmořské město

Společnost Shimizu, která si získala pověst svými futuristickými návrhy, je přesvědčena, že její nejnovější plán by mohl pomoci v době, kdy stoupání hladin oceánů ohrožuje přežití ostrovních komunit.

Podmořské město by mělo být podle návrhů rozděleno na tři části. Hned pod hladinou by byla umístěna plovoucí koule o průměru 500 metrů, v níž by se nacházely obchodní a obytné zóny a také hotely. Koule by byla napojena na 15 kilometrů dlouhou spirálu, která by se vinula až na dno oceánu v hloubce tři až čtyři kilometry od hladiny.

Na mořském dně by se pak rozkládala továrna, která by využívala mikroorganismy k přeměně oxidu uhličitého v metan, jenž lze upotřebit jako energetický zdroj. Elektřinu by vyráběly i generátory využívající rozdílů v teplotě mořské vody v různých hloubkách. Z mořského dna by se také měly těžit vzácné zeminy a kovy. Odsolená mořská voda by spirálou proudila k obyvatelům města.

Vizualizace projektu Ocean Spiral

Foto: Profimedia.cz

Město by nemělo být tolik ovlivněno zemětřeseními, která v Japonsku představují značnou hrozbu. Představitelé společnosti odhadují stavbu asi na pět let a rozpočet zhruba na tři bilióny jenů (564 miliard korun). Experti firmy jsou přesvědčeni, že technologie nutné k vybudování města a k udržení života pod hladinou oceánu budou dostupné již za 15 let.

„To není žádný vzdušný zámek, ale skutečný cíl," prohlásil mluvčí firmy Hideo Imamura. Společnost Shimizu doufá, že finance na projekt, který vychází z prací expertů tokijské univerzity, vládních ministerstev a energetických firem, by mohla získat od soukromých podnikatelů a od vlády. Mezi další ambiciózní projekty firmy patří kupříkladu základna na Měsíci či vesmírný hotel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků