Hlavní obsah
 

Egypt se chystá na přesunutí hlavního města

Káhira již brzy zmizí z učebnic zeměpisu jako hlavní město Egypta. V zemi totiž vyrůstá nové správní centrum, do kterého by se měli první úředníci přestěhovat již v létě. Oficiální otevření vysoce moderní metropole je pak naplánováno na konec letošního roku, přičemž cílem projektu je ulevit přelidněné Káhiře, uvádí agentura Reuters.

 
Egypt se chystá na přesunutí hlavního města

Stavbaři aktuálně dokončují dlouhý bulvár, kde mají stát nejrůznější ministerstva. Budovy přitom mají odrážet architekturu staroegyptských chrámů. Do finiše se blíží také rozlehlý park s mešitou nebo centrální 385 metrů vysoký mrakodrap v obchodní čtvrti, kterou bude s ostatními spojovat jednokolejka.

Metropole, která vyrůstá v poušti východně od Káhiry a je známá jen coby Nové administrativní hlavní město, má být odrazovým můstkem egyptské moderní budoucnosti. Kromě ministerstev a úřadů se zde budou nacházet univerzity, diplomatická čtvrť, ale i místa pro trávení volného času.

„Naším cílem je poskytnout prostředí k občanskému životu. V novém hlavním městě chceme mít i bezhotovostní platby a snažíme se zohlednit problémy, které jsme měli v minulosti,“ uvedl mluvčí budoucí metropole Chálid el-Husajní.

Bojí se nedostupnosti

Vlajkový projekt prezidenta Abda al-Fattáha as-Sísího přitom nemá vyloženě hladký průběh. Financování ze strany Spojených arabských emirátů vzalo za své krátce po jeho oznámení v roce 2015. Země si vzala jiné půjčky, například z Číny, které pomohly pokrýt stavbu obchodní čtvrti. Ta má být nicméně dokončena až za dva roky.

Není ani jasné, jak daleko jsou vládní instituce s přesunem svých působišť, nová metropole totiž stále působí poněkud opuštěným dojmem, píše agentura Reuters. Přestože je jejím hlavním cílem ulevit přeplněné Káhiře, mnozí se obávají, že život v nové metropoli si nebudou moci dovolit nebo že bude město špatně přístupné.

Jakkoli je výstavba nového hlavního města netradiční, Egypt zdaleka není první zemí, která se k němu uchýlila. Stejně „uměle“ třeba vyrostla v roce 2005 z džungle metropole Myanmaru Neipyijto, která na postu správního centra vystřídala Rangún.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků