Hlavní obsah
 

Divoké večírky i první striptýz. Moulin Rouge slaví 130. narozeniny

Pařížský kabaret Moulin Rouge slaví kulaté narozeniny. Od jeho založení uplynulo o víkendu už 130 let, přičemž patrně nejvíce ho proslavily známé kankánové tanečnice. V průběhu historie ale podnik nabídl i mnohá další vystoupení, byly v něm uváděny třeba operety a zazpívala si v něm také slavná šansoniérka Edith Piaf.

 
Divoké večírky i první striptýz. Moulin Rouge slaví 130. narozeniny

Kabaret pojmenovaný po červeném mlýnu nad vstupem je dnes jedním ze symbolů Paříže, stejně tak důležitým jako Eiffelova věž nebo vítězný oblouk na Champs-Elysées. Moulin Rouge otevřeli 6. října 1889 Joseph Oller, majitel koncertního sálu Olympia, a Charles Zidler jako místo, kam se mohli přijít pobavit bohatí měšťané.

Podnik to byl od začátku plný lesku, extravagance a provázely ho značné kontroverze. Pořádaly se v něm hedonistické večírky, při nichž teklo šampaňské proudem a tančilo se až do rána. Právě v začátcích, v takzvaném období belle epoque, vznikl i slavný kankán.

Kankán se v kabaretu tančí dodnes.

Foto: Profimedia.cz

V kabaretu byl předveden i první veřejný striptýz na světě, když ze sebe v roce 1893 strhla jedna z tanečnic oblečení. Na tehdejší dobu šlo o něco nevídaného. Záležitost skončila u soudu, proti kterému na druhé straně protestovali studenti a umělci. Pro pařížský kabaret to do budoucna znamenalo ještě mnohem odvážnější a nestydatější vystoupení.

Mezi diváky i britská královna

Zlatou éru ukončil v roce 1915 požár, který Moulin Rouge zdecimoval. Po rekonstrukci se z kabaretu stalo divadlo, kde se konaly operety a revue. Za druhé světové války se z podniku opět stal i taneční klub. Zdaleka ale neprosperoval tolik, jako za éry belle epoque, navzdory tomu, že v něm vystupovala třeba Edith Piaf.

Další renesancí prošel podnik v 50. letech. Cílem bylo navrátit se ke zcela prvotní myšlence, kdy se měli návštěvníci zkrátka dobře bavit při večírcích nad divokými vystoupeními. V té době zpíval v kabaretu, mimo jiné, i slavný francouzský šansoniér Charles Aznavour.

Opulentní kostýmy jsou jedním z hlavních poznávacích znaku místních tanečnic.

Foto: Profimedia.cz

Přestože původně vystupovaly v Moulin Rouge chudé dívky, dnes už je angažmá v kabaretu otázkou prestiže, ačkoli si podnik stále zachovává to hlavní ze své podstaty. Stále se v něm tančí kankán a ukazuje holá kůže. Umělecká čísla jsou ale promyšlenější a samozřejmě sází i na řadu efektů. Přestože jsou vystoupení lechtivá, nejsou vulgární ani lascivní — koneckonců jednou z divaček byla před více než 30 lety i britská královna Alžběta II.

Renomé kabaretu značně zvedl i stejnojmenný hudební film režiséra Baze Luhrmanna z roku 2001 s Nicole Kidmanovou a Ewanem McGregorem v hlavních rolích. Kidmanová za roli tanečnice a kurtizány Satine získala Zlatý glóbus.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků