Hlavní obsah
Oblast Divoká Oslava je domovem vzácných rostlin a živočichů. Foto: AOPK

Divoká Oslava se stala od prosince novou rezervací

Kaňonové údolí řeky Oslavy pod Náměští nad Oslavou na Třebíčsku připomíná divočinu amerického Klondiku, a proto je vyhledáváno nejen turisty, ale také trampy. Od 1. prosince je tato oblast novou Národní přírodní rezervací Divoká Oslava, čímž se zvyšuje její ochrana.

Oblast Divoká Oslava je domovem vzácných rostlin a živočichů. Foto: AOPK
Divoká Oslava se stala od prosince novou rezervací

V budoucnu by stejným způsobem měl být chráněn také nedaleký soutok řek Oslavy a Chvojnice. Pokud se tak skutečně stane, nedávný záměr vybudovat přehradu na Oslavě u obce Čučice zřejmě zcela padne, protože nádrž by mohla zaplavit státem nově chráněné říční údolí.

Tok Oslavy pod Náměští, který patří podle milovníků přírody k nejkouzelnějším místům na Moravě, byl až dosud součástí přírodní rezervace nazvané Údolí Oslavy a Chvojnice. Statut národní přírodní rezervace (NPR) je ale mnohem vyšší.

To je hlavní důvod, proč ochranáři prosadili, že dvě místa v dosavadní přírodní rezervaci budou vyhlášena novými národními přírodními rezervacemi. Nyní je tou první Divoká Oslava. Až k ní přibude nová Národní přírodní rezervace Soutok Oslavy a Chvojnice, původní rezervace bude zrušena. Přírodní rezervaci, tedy tu původní, spravuje Jihomoravský kraj i kraj Vysočina.

Nová kempoviště už nejspíš nevzniknou

Správcem nové národní přírodní rezervace bude správa Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy ve Žďáře nad Sázavou. S odbornou přípravou nové rezervace pomáhali pracovníci a strážci Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, který je nejstarší chráněnou lokalitou na Moravě.

Divoká Oslava není zdaleka jen o řece deroucí se dravě vpřed úzkým kaňonem. Odborníci poukazují na to, že je domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů. Na území nové NPR je mnoho trampských srubů a působí v ní i trampské osady, jako např. T. O. Podkova.

Ochranný režim nové NPR by neměl trampské osady zaskočit, protože o přípravě NPR byli v minulosti jejich členové z řad strážců z Moravského krasu informováni. Mělo by nyní dojít ke spolužití a ke spolupráci trampů s AOPK ČR. Ochranáři předpokládají, že počet srubů a kempovišť v NPR bude zakonzervován a nové již nebudou moci vznikat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků