Hlavní obsah
K vidění bude i živá barokní opera. Foto: Archiv státního zámku Valtice

Divadlo ve Valticích má nový prohlídkový okruh

Loni opravené barokní divadlo na zámku ve Valticích na Břeclavsku má nový pravidelný prohlídkový okruh. Lidé uvidí celou jevištní mašinerii. Budou si moci vyzkoušet práci obsluhy divadla, například při výrobě hluků, jako je třeba déšť nebo hromy. Řekl to vedoucí Národního centra divadla a tance Zbyněk Šolc.

K vidění bude i živá barokní opera. Foto: Archiv státního zámku Valtice
Divadlo ve Valticích má nový prohlídkový okruh

Replika barokního divadla je v provozu od loňska. Prohlídky ale byly možné jen po objednání. Nyní budou pravidelné, od čtvrtka do neděle. Památkáři očekávají roční návštěvnost mezi 5000 až 10 000 lidí. Kromě Českého Krumlova jinde v zemi barokní divadlo není. „V Krumlově je ale divadlo ještě původní, takže se tam na vybavení nesmí sahat,” řekl Šolc.

Prohlídkový okruh, který vznikl zhruba za 150 000 korun, je interaktivní. Lidé uvidí živou barokní operu. Poznají i funkce mašinerie a původních strojů, které je možné i vyzkoušet. „Procházkou po divadle a jeho zázemím turista uvidí zlomek představení z míst knížat, ale i život umělců a mašineristů,” uvedl Šolc.

Pravidelně se hraje Vivaldi

Budova zámeckého divadla vznikla v roce 1790 a byla posledním objektem při ambiciózní stavební proměně zámku ve Valticích v 17. a 18. století na hlavní reprezentativní rodové sídlo Lichtenštejnů.

Při rekonstrukci, která trvala od dubna 2014, dělníci snesli ocelové krovy a obnovili masivní dřevěnou konstrukci střechy v původní podobě. Odstranili betonové a zděné poválečné konstrukce.

Po zevrubném archeologickém průzkumu bylo divadlo, z něhož se zachovaly vlastně jen obvodové zdi, vybaveno moderní technickou infrastrukturou, replikou barokní mašinerie a byla mu navrácena původní dispozice.

Divadlo se sálem pro 170 lidí splňuje požadavky na soudobý divadelní provoz. Pravidelně se v něm koná představení Vivaldiho Čtvero ročních období. Začátkem července se v objektu uskuteční Letní škola staré hudby a od 9. do 10 září festival barokní hudby Feste teatrale.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků