Hlavní obsah
Katedrála sv.Petra a Pavla v Brně Foto: Profimedia.cz

Církve chystají Noc kostelů, otevřou veřejnosti 32 chrámů a modliteben

Kostely v Brně, Plzni, Mikulově, Třebíči, Velkých Popovicích a dalších městech v Česku se v noci 29. května otevřou veřejnosti. Nejvíc, 18 chrámů a modliteben bude otevřených v Brně, kde začátek akce ohlásí v 17:45 hodin po celém městě zvonění kostelních zvonů. Místa, které se k akci připojí, poznají lidé podle barevných textilních poutačů.

Katedrála sv.Petra a Pavla v Brně Foto: Profimedia.cz
Církve chystají Noc kostelů, otevřou veřejnosti 32 chrámů a modliteben

V Brně bude otevřena většina kostelů v centru. Podle biskupa Vojtěcha Cikrleho Noc kostelů umožní lidem, kteří kolem chámů denně chodí třeba s nedůvěrou, aby se podívali dovnitř. Mohou si prohlédnout architekturu objektů, nahlédnout do krypt, věží, sakristií či klášterních zahrad.

Program obsahuje koncerty, divadelní představení, diskuse, výtvarné dílny i modlitby. Vystoupí například kněz Tomáš Halík a astrofyzik Jiří Grygar.

Jiné duchovní tradice

Noc kostelů pořádá šest křesťanských církví - katolíci, baptisté, evangelíci, pravoslavní, členové Církve bratrské a Církve československé husitské. "Je to příležitost i pro naše vlastní členy, aby navštívili jiné sbory, jiné církve a nadechli se jiné duchovní tradice," řekl Jan Asszonyi z bratrské církve.

Noc kostelů se rozšíří i na centrální brněnské náměstí Svobody, v jehož středu ještě v 19. století stával kostel svatého Mikuláše. Tamní program nabídne posezení v kavárně, atrakce pro děti i koncerty a představení.

Noční atmosféra má své kouzlo

Noc kostelů se do ČR rozšířila z Rakouska, kde ji věřící spontánně uspořádali poprvé v roce 2005. Loni při ní 500 kostelů v Rakousku navštívilo 270 000 lidí. Kolik lidí se zúčastní brněnské akce, nedokázali pořadatelé odhadnout.

Při podobné akci nazvané muzejní noc, si letos podle mluvčí biskupství Martiny Jandlové kostely prohlédly tisíce lidí, jen katedrálou jich prošlo asi 10 000. "Možná i ta noční atmosféra má jiné kouzlo než přes den," řekla Jandlová.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků