Hlavní obsah
Na vzdáleném souostroví Phi Phi našli před léty američtí filmaři ztracený ráj. Sem umístili děj oskarového filmu Pláž. Foto: Bohuslav Borovička, Právo

Cestovní kanceláře přicházejí s novými exotickými destinacemi

O prvenství na trhu leteckých zájezdů spolu soutěží dvě největší české cestovky – CK Exim a CK Čedok. CK Exim si několik let držela výhodu tím, že jí výhradní smlouva s Českými aeroliniemi umožňovala využívat dálkové airbusy. Letos se dostala na koně CK Čedok. Její dopravce Travel Service má k dispozici velký Boeing 767, takže všechny své vzdálené cíle obslouží Čedok přímými lety.

Na vzdáleném souostroví Phi Phi našli před léty američtí filmaři ztracený ráj. Sem umístili děj oskarového filmu Pláž. Foto: Bohuslav Borovička, Právo
Cestovní kanceláře přicházejí s novými exotickými destinacemi

Ke svým dosavadním cílům v Latinské Americe přidala CK Exim počátkem letošního roku naprosto neobvyklý El Salvador a od října bude létat také do mexického Cancúnu. CK Čedok naproti tomu posiluje své postavení na opačné polokouli. Přidala lety do Thajska, do Keni a na Srí Lanku. Se sloganem Exotika nikdy nebyla tak blízko přišla sice CK Čedok, ale začíná to platit obecně.

V posledních dvou letech se mnoho lidí začalo obracet k německým cestovkám, s nimiž pořídili dovolenou v zámoří podstatně levněji než s těmi našimi. To zřejmě přestává platit alespoň tam, kam své chartery vypravují i české cestovky.

Co naopak bude platit i letos, je skutečnost, že zatímco ceny rohlíků, elektřiny a plynu, nájemného, pohonných hmot a granulí pro psy soustavně rostou, ceny dovolených – pokud vůbec rostou – se nahoru spíše plíží.

Dovolená za exotikou nebo do lázní?

Kromě exotiky zámořských zájezdů roste už několikátým rokem zájem (a nabídka) pobytů v léčebných a relaxačních termálních lázních. V Rakousku a v Německu nabízejí nejrůznější relaxační, zkrášlující nebo třeba antistresové pobyty, okořeněné mnohdy asijskou mystikou, skoro každý třetí hotel.

Na Slovensku a v Maďarsku je méně oné mystiky, zato více opravdu léčivých pramenů a je velmi pravděpodobné, že vzhledem k cenové dostupnosti jich budou Češi i tento podzim hojně využívat.

V exotických destinacích se čeští rekreanti – podobně jako je tomu už delší dobu ve Středomoří – mění v turisty. Stále častěji si kupují poznávací zájezdy, k čemuž přispívá i současná sebevědomá koruna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků