Hlavní obsah
Jezero Alakol je napájeno vodou z ledovců, i smočit v něm nohu je hrdinství... Foto: archiv CK Arcadia Air

Ala-kul: Kouzelné duhové jezero se sněhovými čepicemi

V Kyrgyzstánu jsme už navštívili horská jezera Issyk-kul a Song-kul. Cesta k nim ale nevyžaduje tolik úsilí jako k Ala-kulu (Alakolu). Takže namazat lýtka, obout kvalitní horskou obuv a vzhůru mezi skalní štíty Ťan-šanu…

Jezero Alakol je napájeno vodou z ledovců, i smočit v něm nohu je hrdinství... Foto: archiv CK Arcadia Air
Ala-kul: Kouzelné duhové jezero se sněhovými čepicemi

K jezeru vedou dvě trasy. Obě se táhnou údolím horských říček. Ten, kdo se vydává k Alakolu, jedním údolím vystoupá a druhým se pak vrací zpět. My jsme si vybrali trasu z Karakolu. Podél stejnojmenné říčky opouštíme poslední domy městečka a pokračujeme do hor po pevné vydupané cestě – jen lehce stoupající – a kocháme se okolní přírodou.

Kaňon říčky Karakol lemují smrkové porosty

Foto: archiv CK Arcadia Air

Zasněžené vrcholky na obzoru jako by se vůbec nepřibližovaly. Řeka klidně plyne, úzce sevřená mezi kopci řídce porostlými tmavozelenými smrčinami. Najednou se stane zázrak, údolí se pomalu rozšiřuje a ledová voda se dostává svobodu. Hned se vine a kroutí jako had.

Karakol Base Camp dříve sloužil Rudé armádě

Foto: archiv CK Arcadia Air

Po dvou kilometrech se rozevře ještě víc – a my potkáváme civilizaci. Jmenuje se Karakol Base Camp a sestává se z jurt a vojenských stanů. Bývalý sovětský vojenský tábor poskytuje možnost odpočinku a doplnění zásob. Hlavně těch tekutých „vysokooktanových“ – těch je docela slušný výběr.

Hladina jezera se v létě příliš nehýbe, a tak naše stany jsme mohli postavit u vody, kde je jakž takž rovina

Foto: Jiří Maděra

K jezeru nás čeká cesta necesta a pěkný krpál. Nejdříve lesem, kde si člověk připadá jako v pohádce Mrazík, když se kolem rozprostírá houbařský ráj (jen ti medvědi chybějí) a cesta za lesem občas mizí v přebujelé zeleni. Zeleň nakonec vystřídá kamenitá poušť s náznaky sněhu. Za pár stovek metrů už spatříme vlnky Alakolu.

Naše další cesta vedla tímto horským sedlem

Foto: archiv CK Arcadia Air

Křišťálově čistá voda ve výšce 3532 metrů nad mořem má nyní barvu tyrkysovou. Záleží na počasí, kdy se barví od blankytně modré až po růžovou. Ale naše stany přes noc obarvil sníh na bílo… Často se zde objevuje stádo horských ovcí – kozorožců (Capra ibex), ale další místní „obyvatel“ – sněžný levhart (irbis) – je natolik plachý, že ho potká málokdo.

Trocha teplé polévky na bázi zelňačky nikdy neuškodí

Foto: Jiří Maděra

Po sněžném přenocování nás čeká cesta přes horské sedlo do vedlejšího údolí řeky Arasan, přímo do horských lázní Altyn Arasan. Počasí se uklidnilo, a tak průchod další kamenitou pasáží – ač klopýtavě pozvolný – nebyl tak dramatický. Vodítkem byl smaragdový les topící se v mlžném oparu.

Da zdrávstvujet čéšsko-kyrgyzskaja drúžba...

Foto: Jiří Maděra

Když jsme se zanořili do lesa, narazili jsme na pasteveckou rodinu, která místo jurty obývá chatu. Slovo dalo slovo a nakonec z toho bylo pozvání na večeři s milým rozhovorem v ruštině. Nakonec po ranním loučení jsme měli pocit, že jsme založili buňku česko-kyrkyzského přátelství…

Inzertní sdělení: Je pro Vás cena dovolené opravdu důležitější než kvalita Vaší dovolené? Víme, že není! A proto Vám nabízíme kvalitní dovolenou podle Vašich přání a finančních možností. CK Arcadia Air – tady si cenu i kvalitu diktujete Vy. 
Kambodža, Thajsko
již od 29 980 Kč


Krásná panenská příroda, průzračné vodopády, zapomenuté chrámy v džungli, khmerské chrámové komplexy, Angkor Wat, dlouhé písčité pláže – to vše zažijete v Kambodži. Poznání Kambodži doplníte pobytem na tropickém ostrově Koh Chang v Thajsku.
 
 Keňa - safari již od 37 460 Kč

Vydejte se s námi na safari do Keni a setkejte se s pravou africkou divočinou tváří v tvář. Uvidíte „velkou pětku“ – lva, levharta, slona, nosorožce, buvola – a spoustu divoké zvěře. Můžete také navštívit vesnice domorodých Masajů nebo si safari prodloužit o pobyt u Indického oceánu. Safari na míru!
 Srí Lanka již od 32 590 Kč

Poznejte překrásnou Srí Lanku, jejíž perfektní mozaiku tvoří nekonečné, kouzelné pláže lemující celoročně teplé vody oceánu, chladivé a mystické hory s čajovými plantážemi, bohaté kulturní dědictví dávných kultur, přívětiví lidé i národní parky se safari.
 
 Indie již od 27 420 Kč

Poznání Indie cílené na jeden z nejoblíbenějších turistických okruhů – Zlatý trojúhelník. Tvoří ho tři úchvatná indická města – Dillí, Agra a Jaipur. Tato města oplývají krásnými starobylými památkami, jako jsou například Tádž Mahal, Jantar Mantar, Palác větru nebo Qutab Minar.
Omán již od 32 710 Kč

Poznávací zájezdy do pohádkové země tisíce a jedné noci. Poznáte pestrost života v Maskatu, užijete si písečné pláže, zažijete atmosféru jedinečné aukce živého dobytka v Nizwě a užijete si noc v poušti Wahiba. Během tohoto okruhu navštívíte také nejzajímavější památky a vykoupete se v oázách Ománu.
 
 Mexiko již od 41 380 Kč

Pojeďte s námi objevit neodhalená tajemství dávných civilizací, a to nejen Mayů, ale také Aztéků a Olmeků, kteří zde vytvořili tajemné a mohutné stavby. Neskutečné kulturní bohatství, ale také nádherná pobřeží Karibského moře, výtečná mexická kuchyně a temperamentní Mexičané ...to vše na Vás čeká v této kouzelné zemi!
Peru, Bolívie již od 66 140 Kč

Zavítejte s námi do tajuplné země starých Inků. Při své cestě navštívíte mystické město Machu Picchu, bývalé centrum incké říše Cuzco a zavítáte k nejvýše položenému splavnému jezeru světa, jezeru Titicaca. Své dobrodružství zakončíte v hory obehnaném La Pazu, ležícím ve výšce 3632 m.
Jihoafrická republika - safari již od 37 140 Kč

Navštivte jeden z nejkrásnějších divokých parků v Africe, který vás jistě okouzlí svou věčně zelenou a neproniknutelnou přírodou s více než 147 druhy divoké zvěře. Ubytováni budete v jedinečných chatkách v korunách stromů, které tak umocní váš zážitek ze safari. Splňte si svůj dětský sen!
CK Arcadia Air – specializovaná cestovní kancelář na exotiku – pořádá více než 390 originálních exotických zájezdů do 60 zemí v Asii, Africe, Americe, Austrálii a Oceánii. Organizuje privátní poznávací programy a safari s vlastním průvodcem CK pro individuální turisty a malé skupinky. Žádné velké skupiny! Dovolená na míru!
Anketa
Kam a kdy se chystáte na svoji dovolenou?
po Evropě a Středomoří v létě
22.8 %
do exotiky v létě
4.4 %
po Evropě a Středomoří na podzim
4.7 %
do exotiky na podzim
3 %
na lyže v Evropě v zimě
1.3 %
do exotiky v zimě
3.6 %
na dovolenou se letos nechystám
60.2 %
Celkem hlasovalo 640 čtenářů.

Jezero Alakol

Foto: archiv CK Arcadia Air

je 2,3 km dlouhé a 700 m široké, a je největší z 729 jezer v oblasti Issyk-kul. Hloubku zatím nikdo nezměřil, ale kyrgyzská čísla udávají objem vody 4,3 milionů metrů krychlových. Jezero zamrzá mezi říjnem a květnem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků