Khajuraho (khajura je v sanskrtu datlovník) je městečko ležící mimo všechny hlavní indické tahy. Až poslední dobou (samozřejmě kvůli podpoře turismu) vyrostlo u města letiště – z vlakového nádraží je to do centra 9 kilometrů. Pyšní se ovšem tisíc let starými chrámy, které zdobí desítky obnažených postaviček užívajících si při všemožných sexuálních praktikách.

V době stavby těchto chrámů se v našich krajích proháněli na koních Přemyslovci, Oldřich u řeky přemlouval Boženu, ať se stane kněžnou a opati zařizovali Břevnovský klášter, kde se sochy raději modlily. Jiný kraj, jiný mrav…

Z celkových 85 chrámů se zachovalo 25 přístupných, jako třeba Vishvanatha Temple

Z celkových 85 chrámů se zachovalo 25 přístupných, jako třeba Vishvanatha Temple.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

A tak když v devatenáctém století objevil v džungli pozůstatky chrámového města britský důstojník a zkušený archeolog Alexander Cunningham, nevěřil vlastním očím.

To se mu ještě nestalo. Místo skulptur božských bytostí se na stěnách některých chrámů předváděli smrtelníci v choulostivých situacích. Vše nahlásil na patřičných místech a otevřel dveře k tomuto skvostu celému světu.

Chrám Lakshmana s nejhledanějším výjevem

Chrám Lakshmana s nejhledanějším výjevem

FOTO: Ggia, Wikimedia Commons

Ze zapadlé vesničky na kraji džungle se stala Mekka zvědavců. Indická vláda místo dopravně zpřístupnila, podél hlavní ulice vyrostly hotely a restaurace, vyrojily se davy obchodníčků prodávajících cokoli a samozřejmě i „zasvěcených“ průvodců.

Umělecké práce starověkých sochařů fascinují návštěvníky z celého světa

Umělecké práce starověkých sochařů fascinují návštěvníky z celého světa.

FOTO: archiv CK Arcadia Air

Kolem západní skupiny chrámů vznikl nádherný park plný rozkvetlých keřů a květin. Zde se právě odehrávají ony voyeurské orgie. Nicméně kromě tohoto seskupení se v blízkém okolí směrem na východ a na jih vyskytují další „temply“, ale jejich cudnost a odlehlost od centra láká už málokoho.

Soustředění tanečníků před vystoupením. Letos se Festival tance v Khajurahu koná od 20. do 26. února – a pozor: Vstup volný!

Soustředění tanečníků před vystoupením. Letos se Festival tance v Khajurahu koná od 20. do 26. února – a pozor: Vstup volný!

FOTO: Arian Zwegers, Wikimedia Commons

Existuje spousta názorů, proč tyto erotické okrasy vznikly. Od 3D učebnice života pro místní mladíky přes výjevy z Kámasútry až po ochranný prvek před blesky (Védský bůh hromu a blesku Indra jako známý prostopášník by přece nezničil tak bohulibé sošky.)

I já mám svůj názor. Národ, který dal světu tantrické meditace, kdy se přes sexuální energii hledá cesta k vyššímu vědomí, prostě vyjádřil toto svérázné přiblížení k božské podstatě na místech, která jsou pro spojení s vyššími bytostmi určena. Pro jednoho porno, pro jiného duchovní extáze. Tak si vyberte…