Historické jádro nese dodnes stopy koloniální doby i těžební minulosti. Dřívější hlavní město Comayagua nahradila Tegucigalpa v říjnu roku 1880, kdy byl v čele prezident Marco Aurelio Soto. Žije tu přes 1 126 000 obyvatel.

Město leží v údolí obklopeném horami. Nadmořská výška je okolo 1000 m. n. m. (místy i více), rozloha 201 km². Tvoří jej dvě partnerská města - Tegucigalpa a Comayagűela -  někdy označovaná jako „dvojčata“ či „sestry“, které jsou odděleny řekou Choluteca. Celek je pak zajímavou kombinací koloniálních i moderních staveb, vládních budov, ambasád, konzulátů, sídlí tu řada mezinárodních organizací. Je to město kultury, umění a vzdělanosti.

Turistická infrastruktura je na vysoké úrovni. Není tu nouze o nákupní centra, knihovny, galerie, muzea, divadla, restaurace, hotely, banky. Je to dynamické město, které má každému co nabídnout.

San Miguel Arcangel

San Miguel Arcangel

FOTO: Explore

Šest kilometrů z centra města leží mezinárodní letiště Toncontín, které je známé extrémně krátkou ranvejí v blízkosti hor, což vyžaduje od pilotů zvládat neobvyklé manévry při vzletu a přistání.

Obrazně se můžete vznést do oblak v leteckém muzeu, kde se seznámíte s dějinami a zajímavostmi letectví v Hondurasu, spatříte stíhací letoun F4U-Corsair, který pilotoval Fernando Soto, a mnoho dalšího.

Po celý rok je nabídka zajímavých turistických cílů. Léto tu trvá od února do května. V ostatních měsících je ve dne také poměrně příjemná teplota, ale noci mohou být velmi chladné. Nejchladnější měsíc je prosinec a leden, kdy pamatujte při balení na teplé oblečení.

Každý rok 3. února do Tegucigalpy míří tisíce poutníků z celé Střední Ameriky do baziliky Panny ze Suyapa, jejíž socha stojí ve svatyni. Je patronkou Hondurasu a pravděpodobně nejvýznamnější náboženskou ikonou v zemi.

Koberec

Koberec

FOTO: Archiv

Velikonoční týden probíhá v duchu velkých oslav. Ty zahrnují velkolepá náboženská procesí a řadu akcí v kostelích. To vše je umocněno vytvářením tradičního pestrobarevného koberce z pilin a jiných přírodních materiálů (květiny, okvětní lístky, rýže, ovoce, semena, půda, popel atd.), které jsou přímo v ulicích města pokládány dobrovolníky v několika vrstvách a vytváří nádherné dekorace. Piliny se před použitím čistí, jsou máčeny v barevné vodě a pak se suší.

Dříve byla užívána přírodní barviva jako indigo či mandlové slupky, dnes se k tomuto účelu používají většinou průmyslově vyráběné barvy.  Čím jsou piliny jemnější a kompaktnější, tím je konečné dílo lepší. Pokládka začíná vrstvou nebarvených pilin ohraničených dřevěnými rámy, aby se odstranily nerovnosti na povrchu. Poté se mírně pokropí vodou a přichází fáze vytváření samotných dekorací.  Existují dva způsoby výroby – buď pomocí šablon nebo ručně bez pomoci forem.

Koberec

Koberec

FOTO: Archiv

Rok od roku je koberec větší a má více ornamentů a motivů. Tomu se podřizuje i život města, který je v té době bez obvyklé dopravy.

Každoročně v září probíhají slavnosti na počest založení města. Jejich součástí bývají umělecké výstavy, koncerty, knižní veletrhy i průvody městem.

Relaxovat můžete v některém z několika parků. V srdci historického centra leží Central Park, který vede až k pěší zóně.

El Picacho

El Picacho

FOTO: Explore

Dalším výletním místem je kopec El Picacho, který je součástí národního parku. Ti, co mají rádi zvířata, mohou zajít do místní ZOO, pro ostatní bude odměnou krásný rozhled a velkolepá socha Krista, která shlíží na město a je viditelná téměř ze všech míst ve městě.

Při návštěvě Tegucigalpy by bylo škoda nenavštívit blízká městečka. Valle de Angeles je atraktivní nejenom díky okolní přírodě a koloniální architektuře, ale dají se zde vidět krásné výrobky řezbářů, hrnčířů a koželuhů, které si lze i koupit. Po příjemné procházce parkem a návštěvě místních krámků lákají k posezení restaurace a kavárny.

Downtown

Downtown

FOTO: Explore

Asi 14 km od Tegusu leží malé přátelské městečko Santa Lucia s pěkným kostelem, zajímavými domky, obchůdky a útulnými restauracemi s nabídkou krajových jídel. Díky nadmořské výšce 1500 m. n. m. se odtud naskytnou krásné pohledy do údolí.

Dalším tipem pro milovníky přírody a turistiky je návštěva národního parku La Tigra s bohatou faunou a flórou. Žije tu 13 druhů plazů, 3 druhy obojživelníků, 31 druhů savců a 200 druhů ptáků, zahlédnout tu můžete i jednoho z nejkrásnějších ptáků – quetzala.

Autor: Irena Reiterová America Tours