Z hotelu vyrážíme v půl deváté ráno, dostatečně brzy, abychom se nedostali do nějaké dopravní zácpy. Počasí je skvělé, ani náznak zdejšího typicky mlhavého rána. Proto se Petr, náš průvodce, rozhodl prohlídku začít pohledem na San Francisco z vrcholku Twin Peaks, nejvyššího kopce v okolí. Ačkoliv je skvělé počasí, nepříjemně zde profukuje. Pořizujeme nezbytnou fotodokumentaci a urychleně nasedáme do vanu.

Video

San Francisco

Po Market Street, jedné z hlavních ulic města, se dostaneme až do centra. Míříme ke slavné „nejklikatější“ ulici světa – Lombard Street.

Lombard Street

Lombard Street

FOTO: Jana Jaderná

Petr nás upozorňuje, že do oblasti je zákaz vjezdu vanů, ale zároveň ví, že policejní kontroly tu začínají až v deset. To stihneme – je jistě lepší si Lombard projet než proběhnout, zvláště když se sem pak ještě vrátíme pozemní lanovkou! Vše vychází, hlídka ještě nestojí na svém místě, takže Petr spouští náš van skrz esovité zákruty Lombard Street.

Pozemní lanovka šplhá k vrcholu Lombard Street

Pozemní lanovka šplhá k vrcholu Lombard Street

FOTO: Michal Kužel America Tours

Projeli jsme nepozorováni a jako přídavek jsme projeli několik sousedních, velmi příkrých ulic. Teď směřujeme ke Coit Tower, věži na kopci nad samým centrem města. Díky ranní hodině se nám zde podaří zaparkovat bez problémů a pořídit krásné fotky.

Pohled z vyhlídky Coit Tower

Pohled z vyhlídky Coit Tower

FOTO: Archiv

Následuje prohlídka centra města, včetně průjezdu slavnou Čínskou čtvrtí a končíme na Fisherman´s Wharf.

Vstup do Čínské čtvrti

Vstup do Čínské čtvrti

FOTO: Archiv

Petr parkuje a společně jdeme na projížďku lodí po zálivu. Vstupenky pro nás jsou připraveny, za třicet minut vyplouváme!

Lodní výlet po zálivu San Francisco Bay

Lodní výlet po zálivu San Francisco Bay

FOTO: Michal Kužel America Tours

A to je přesně čas na doporučenou mušlovou polévku servírovanou v chlebu. Každý z nás s pecínkem chleba a polévkou v něm nastupujeme na loď. Polévka je opravdu skvělá. Než vyplujeme, rozdělíme se s racky o chleba.

Loď nám poskytne úplně jiný pohled na San Francisco. Petr nám sděluje, co při projížďce městem nestihl.

Pohled z lodi na San Francisco

Pohled z lodi na San Francisco

FOTO: Michal Kužel America Tours

Pomalu směřujeme ke Golden Gate Bridge. Fotíme ostošest a než se nadějeme, podplouváme rudý most, za ním se otáčíme a plujeme zpět.

Pohled na Golden Gate zdola

Pohled na Golden Gate zdola

FOTO: Michal Kužel America Tours

Na zpáteční cestě v blízkosti obeplouváme slavný Alcatraz. A pak už se blížíme zpět do přístavu.

Alcatraz

Alcatraz

FOTO: Archiv

Následuje tříhodinové volno na prohlídku samotného mola Fisherman´s Wharf a okolí, během kterého ti, kteří mají objednaný let helikoptérou nad San Franciskem, odjedou na letiště, absolvují svůj let a vrátí se zpět.

Let helikoptérou nad San Franciscem

Odlet helikoptéry nad San Francisco

FOTO: Michal Kužel America Tours

My, kteří let objednaný nemáme, vyrážíme mezi obchůdky a restaurace. Dávám si k obědu smažené krevety a jsem naprosto spokojen.

Fisherman´s Wharf

Fisherman´s Wharf

FOTO: Archiv

Nakoupil jsem chybějící suvenýry a dárky, vyfotil si molo s lachtany - zdejší atrakci (místní jim říkají lvouni), prolezl jsem také další zdejší zajímavost – ponorku z druhé světové války. A najednou už tu byla doba srazu.

Lvouni na Pieru 39

Lvouni na Pieru 39

FOTO: Michal Kužel America Tours

Naši „letci“ se vrátili nadšeni. Viděli vše z ptačí perspektivy, přičemž nejvíce na ně zapůsobil podlet Golden Gate, specialita této letecké společnosti. Všichni společně pokračujeme ke Golden Gate.

Golden Gate Bridge

Golden Gate Bridge

FOTO: Michal Kužel America Tours

Petr nás vysazuje na parkovišti u začátku mostu a odjíždí na nás čekat na druhý konec. Padesát minut nám připadá moc, ale v půlce mostu dáváme Petrovi za pravdu. Rychlou chůzí s občasnými fotostopy to je opravdu 45 minut!

Golden Gate

Golden Gate

FOTO: Michal Kužel America Tours

Slunce pomalu směřuje k obzoru, my nasedáme do vanu a vyjíždíme úzkou silnicí k vrcholu kopce nad Golden Gate. Jen odtud je ten správný pohled na město umístěné přesně mezi mostními pilíři. Jsme na místě, odkud byly pořízené pohledy, které jsme si dnes koupili v Čínské čtvrti. Zapadající slunce barví červený Golden Gate do rezavě rudé barvy a bílou siluetu města za ním na oranžovo. Lepší poslední večer v Americe jsme si nemohli přát!!

Video

Golden Gate

Slunce zapadá, barvy během několika minut pohasínají, rychle nastává noc. My se vracíme do hotelu se zastávkou v supermarketu. Večer nás ještě čeká závěrečná party v jacuzzi u bazénu s kalifornským růžovým vínem a sýrem Monterey Jack. Dlouho do noci probíráme uplynulé dva týdny a marně hledáme slabinu programu nebo nejslabší den. Tenhle zájezd měl každý den svůj vrchol, každý den bylo co dělat, nebyly žádné nudné chvíle. Na tom se shodneme před tím, než se rozejdeme do svých pokojů.

Hotel u pacifické pláže v San Franciscu

Náš hotel u pacifické pláže v San Franciscu

FOTO: Archiv

Zítra nás čeká San Francisco a odlet domů!

Autor: Michal Kužel America Tours