Pittsburgh byl založen v roce 1758 a pojmenován byl na počest britského státníka Williama Pitta.

Charakteristickým rysem obchodní a finanční čtvrti je trojúhelníkový tvar označovaný jako Golden Triangle, který je vyřezán kouzelným soutokem řek Allegheny a Monongahela a následně tvořící řeku Ohio. Místu, kde se řeky sbíhají, se říká Point. Je to prostor jako stvořený na procházky. Nachází se zde totiž státní park Point s rozlohou 150 000 m².

Pittsburgh

Pittsburgh

FOTO: Visit Pittsburgh

Severovýchodně od Golden Triangle je oblast Oaklandu a Shadyside, kde stojí několik univerzit. Je zde také komplex Carnegie Museums, který tvoří čtyři muzea. Od 30. března 1979 je v Národním registru historických míst. Najdeme tu i veřejnou knihovnu Carnegie Library , která má 19 poboček po celém městě. Hlavní budova byla otevřena v roce 1895.  O výstavbu nejen této knihovny, ale i řady dalších, se zasloužil továrník Andrew Carnegie. V oblasti je také cela řada vzdělávacích, lékařských a kulturních institucí.

Pittsburgh

Pittsburgh

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Ve městě a okolí je neskutečných 446 mostů (přímo ve městě 40), a proto se mu přezdívá „Město mostů“.  Mosty mají většinou žluté zbarvení.

Někdy můžete slyšet i název „Ocelové město“, který pochází z doby, kdy město bývalo baštou ocelářství.

Pittsburgh

Pittsburgh

FOTO: Visit Pittsburgh

Panorama při pohledu od řeky vás určitě okouzlí. Výškové budovy, kterých je ve více jak 150, se ve vodě zrcadlí spolu s dalšími stavbami a mosty. Stojí za to si sem zajít i po setmění, kdy spatříte Pittsburgh nádherně osvětlený.

Pittsburgh

Pittsburgh

FOTO: Archiv

Zatímco dříve bylo město známé díky ocelářskému průmyslu, moderní doba ho proměnila v živé centrum s vyspělými technologiemi a výzkumnými centry, finančními i obchodními službami a rozvinutým lékařstvím. Opuštěné průmyslové lokality nahradily nové domy, obchody, úřady a celé komplexy.

Pittsburgh

Pittsburgh

FOTO: Jakub Fučík America Tours

Jistě příjemným zážitkem pro vás bude okružní plavba na lodi, která má podobu kolesového parníku. Budete mít tak možnost prohlédnout si město ze všech stran. Zrovna tak lze doporučit výjezd historickou městskou lanovkou na Mount Washington. Z Grandview Avenue budete mít město jako na dlani a pochopíte, proč se Pittsburgh řadí mezi nejvíce kopcovitá města v USA.  Místní i turisté využívají též četných turistických i cyklistických stezek, jejichž zdolání může být pro někoho právě kvůli kopcům dost náročné.

Autor : Irena Reiterová America Tours