První Evropané připluli do zátoky Guanabara v lednu roku 1502 – odtud název města Rio de Janeiro (lednová řeka). Oblast byla původně obývána lidem Tupi, Puri, Botocudo a Maxakalí. Oficiálně bylo město založeno až Portugalci v březnu roku 1565 a jmenovalo se Sao Sebastiano do Rio de Janeiro (přívlastek Sao Sebastiano mu byl dán na počest portugalského panovníka Sebastiana).

Město bylo často napadáno Francouzi, piráty a bukanýry. Koncem 17.století bylo objeveno zlato a drahé kameny v blízké oblasti Minas Gerais a Rio se stalo důležitým přístavem. Vyváželo se odtud více zboží než z přístavu Salvador a proto sem přesunuli Portugalci v roce 1763 i hlavní město státu. Tím bylo téměř dvě století až do roku 1960. Nyní je toto město s přezdívkou „Podivuhodné město“ druhé největší v Brazílii.

Rio de Janeiro

FOTO: Alena Knotková America Tours

Každoročně navštíví tuto brazilskou metropoli až 1,6 miliónů návštěvníků z ciziny. A mají co obdivovat! Tradiční karneval je v únoru nebo v březnu velkolepým představením všech škol samby ze širokého okolí. Světoznámá Socha Krista, Sugar Loaf, pláže a fotbalový stadion Maracaná jsou to nejnavštěvovanější co zde nejdete.

Socha Krista

FOTO: Archiv

Socha Krista

Socha byla postavena mezi lety 1922-1931 na vrcholu hory Corcovado, tyčící se nad městem až do výšky 700 metrů. Socha samotná měří téměř 40 metrů na výšku a 30 metrů na šířku. Svojí mohutností patří k největším sochám na světě. Je dobře viditelná ze širokého okolí a svou otevřenou náručí vítá všechny návštěvníky tohoto pozoruhodného města. K podstavci se dostanete vláčkem a pak už vás čeká pouze 220 schodů přímo k soše, odkud je za hezkého počasí vidět celá metropole.

Sugar Loaf  - Cukrová homole

FOTO: Alena Knotková America Tours

Sugar Loaf

Vrchol tyčící se nad přístavem v zátoce Guanabara. Jeho název je odvozen od jeho podobnosti s cukrovou homolí. Do výšky 396 metrů nad mořem se dostanete pomocí dvou lanovek. První, která končí na blízkém vrcholu Urca, vás do výšky 220 metrů doveze za přibližně 3 minuty. Stejně dlouhá je i cesta na druhý – slavnější vrchol. Jednou ze zajímavostí, na kterou jsou zde pyšní, je že se zde natáčel i jeden z dílů Jamese Bonda.

Copacabana

FOTO: Alena Knotková America Tours

Pláže

Slunce, bílý písek a nádherné moře – to patří k lákadlům tohoto jihoamerického města. Několik kilometrů dlouhé pobřeží je jedním z míst, které téměř nikdy nespí a kde je živo po celý den. Je centrem relaxace a sportu, místem kde schází přátelé na posezení pod slunečníkem s dobrou caipiriňou nebo sportovním areálem pro plážový volejbal či fotbal.

Nejslavnější a nejznámější pláž je určitě Copacabana. Je nejvíce navštěvovaná  především zahraničními turisty. Hotely, které zde najdeme se hrdi na to, že leží na té „správné adrese“.
Ipanema – to je moderní pláž, která se těší vzrůstající oblibě. Západ slunce za blízké skály je něco úchvatného.
Leblom – místo, kde naopak tráví svůj volný čas především rodiny s dětmi.

Samba Show

FOTO: Archiv

Maracaná

Stadion, který hostil již v roce 1950 finále světového šampionátu ve fotbale. Nyní prochází kompletní rekonstrukcí, aby mohl zazářit ještě větší krásou v nadcházejícím mistrovství. Tento slavný stánek světového fotbalu patří k největším stadionům na zeměkouli a údajná návštěva 180.000 diváků na finále v roce 1993 výrazně přesahovala jeho oficiální kapacitu 120.000 fanoušků tohoto zde tolik populárního sportu.

Je toho mnoho, co může Rio de Janeiro nabídnout – staré město, botanickou zahradu, skvělou kuchyni nebo úchvatné představení samby. Je jen potřeba vyčlenit si ve svém diáři dostatečné množství času na nasátí zdejší atmosféry.

Autor: Alena Knotková America Tours