Přes údolí se tyčí sesterská sopka Mauna Loa, která je jen o 37 m nižší. Obě tyto hory nedávají šanci mrakům proniknout až k pobřeží západní části ostrova, proto v oblasti Kona Kailua téměř nikdy neprší, dokonce kvůli tomu ani místní letiště nemá zastřešené nástupní chodníky do letadel.

Letiště ve městě Kona, kde nikdy neprší.

FOTO: Jan Kužel

Naopak na opačném konci ostrova ve městě Hilo jsou koncentrované mraky a tak má klima tropického pralesa s každodenními vydatnými dešti. Naprostá většina hotelů pro turisty se nachází na západním pobřeží ostrova  a jsou i podstatně dražší než ty v Hilu.

Mauna Kea

FOTO: Jan Kužel

V minulosti byl vrchol hory Mauna Kena pro domorodce posvátný a jen největší náčelníci tam mohli vystoupit. Ve 20. století se stal vyhledávanou atrakcí pro turisty, přijíždějící na ostrov Hawaii. Ale zdaleka ne všichni se tam odváží podívat. Předně si potřebujete půjčit auto s vysokým obsahem motoru a 4x4, aby jste měli jistotu, že bude dobře táhnout i v příkrém stoupání na nezpevněné silnici ve výšce nad 4000 m.n.m.

Zatímco ve výšce hladiny moře je teplota celoročně kolem 30 st. C, tak na vrcholku Mauna Kea klesá pod bod mrazu. Je tam i o 40% nižší tlak. Cesta na vrchol od moře trvá kolem 2 a půl hodiny a během ní překročíte celou řadu klimatických pásů, od tropického u moře, přes eukalyptové lesy, pastviny, borovicové lesy až k měsíční krajině na vrcholu. Těžko se dá na světě najít místo, kde vyjedete autem tak vysoko  za tak krátkou dobu. S tím jsou spojené možné zdravotní problémy a tak taková cesta určitě není pro všechny. 

Pro cestu na vrchol potřebujete terénní auto se silným motorem.

FOTO: Jan Kužel

Po příjezdu na vrchol vás ohromí samota, málokdy tam potkáte dalšího turistu, můžete spatřit jen osamocené kopule dalekohledů, které byly postavené v roce 1964 a jsou řízené přes satelit z Atlanty. Dokola vás obklopí měsíční krajina, která umocňuje vaše pocity.

Pobřeží ostrova Hawaii

FOTO: Archiv America Tours

Po návratu zpět k moři se díky prudkým změnám tlaku většině turistů motá hlava, ale zážitek z výjezdu na Mauna Kea a z podivného světa na jejím vrcholu trvá celý život.

Vrchol Mauna Kea

FOTO: Jan Kužel

Autor: Jan Kužel, America Tours