Tis červený, kterému se říká Fortingall Yew, je starší než drtivá většina člověkem postavených památek v Británii. Je to ale opět zase člověk, který může způsobit i jeho zkázu. Podle strážce stromu Neila Hoopera je kvůli turistům v opravdu bídném stavu. Místo toho, aby si ho lidé v poklidu prohlíželi, tak ho poškozují, aniž by si uvědomovali, jaké dopady může jejich konání mít.

„Útočí na ten nebohý strom, který je z toho ve stresu. A není kvůli tomu teď ve zrovna dobré kondici,“ uvedla koordinátorka organizace Tayside Biodiversity Community Partnership Catherine Lloydová. Podle Hoopera není možné s jistotou říct, kolik návštěvníků strom poškodilo, ale rozhodně utrhli nějaké výhonky nebo zlomili větve. Velkým problémem jsou také lidé, kteří šplhají na zeď a na větve připevňují různé stuhy nebo korále.

Semena se zasadí

Aby zůstala prastará odrůda tisu červeného i nadále živá, semena ze stromu budou zasazena na nejrůznějších místech, včetně Královské botanické zahrady v Edinburghu. „Je neuvěřitelné, čeho všeho byl svědkem jediný strom. Podíváte se na něj a uvědomíte si, že stál nějakých tisíc let před tím, než se Římané prohnali Skotskem. A při tom o stromu víme tak málo,“ řekla Lloydová.

Strom Fortingall Yew se nachází u kostelíka ve skotské vesničce Fortingall. Patří k těm nejstarším v Evropě, ještě větším rekordmanem je smrk ztepilý přezdívaný Old Tjikko ve Švédsku. Jeho kořenový systém je prý až 9500 let starý.