Pokud byste čekali, že se vlaky prohánějí ulicí schovanou někde na předměstí Hanoje, mýlili byste se. Toto místo se nachází jen nějakých 20 minut pěšky od těch nejfrekventovanějších uliček města. Zadejte si tedy do navigace ulici Ngõ 224 Lê Duẩn a vyrazte za zážitkem, který každý rok plní sociální sítě tisíců cestovatelů.

Vlaky projíždějí ulicí poměrně vysokou rychlostí. Přeslechnout je ale doopravdy nelze.

Vlaky projíždějí ulicí poměrně vysokou rychlostí. Přeslechnout je ale doopravdy nelze.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

První věcí, které si nelze nepovšimnout, je šíře této ulice. Po poměrně standardním začátku přichází zúžení a trochu klaustrofobní uličce dominují právě koleje. Po každé straně je jen několik desítek centimetrů až zhruba jeden metr. V závislosti na tom, zda má někdo z místních pověšené prádlo nebo zaparkovanou motorku.

Když odhlédnete od kolejí, je tato ulice jako každá jiná. Pro místní jsou projíždějící vlaky každodenním koloritem.

Když odhlédnete od kolejí, je tato ulice jako každá jiná. Pro místní jsou projíždějící vlaky každodenním koloritem.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Že se vlak blíží, poznáte podle toho, že místní začnou svolávat děti do domů a z dálky se začne ozývat hlasité houkání. Zhruba minutu před příjezdem vlaku se rozvibrují koleje a houkání nabere na intenzitě. Napětí mezi těmi, kteří na příjezd vlaku čekají, by se dalo krájet. Když se pak vlak konečně objeví, všichni bývají poměrně v šoku z toho, že se ulicí nikterak nesune, ale hasí si to opravdu rychle.

Vlaková ulice má své kouzlo i v noci, kdy vlaky obvykle nejezdí.

Vlaková ulice má své kouzlo i v noci, kdy vlaky obvykle nejezdí.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Místní mají tendenci ukazovat lidem, na kterou stranu se mají postavit, protože je na ní o něco více místa než na té druhé. Skutečností je, že bohužel turisté, často i ti vietnamští, jejich dobře míněné rady často ignorují.

Vzhledem k touze po snímcích, které by šokovaly, se prý stále častěji stává to, že před vlaky lidé uskakují na poslední chvíli, když se snaží pořídit selfie sebe na kolejích i s vlakem. Rychlost vlaku však mnohé z nich překvapí, a často tak vznikají velmi nebezpečné situace.

Hanojská železnice se stala populárním turistickým místem.

Hanojská ulice se stala populárním turistickým místem.

FOTO: Profimedia.cz

Bloggerka sklidila kritiku

V nedávné době na sebe strhla pozornost také obdobná železnice v Thajsku, nedaleko Bangkoku. Respektive bloggerka Patricia, která se vyfotila doslova pár metrů před jedoucím vlakem. Za svůj naoko působivý snímek si ale vysloužila spíše kritiku.

„Tohle není nejlepší způsob, jak upozornit na takové místo. Spousta dětí se může snažit tuhle fotku napodobit,“ reagoval jeden z uživatelů. „Je to sice hezká fotka, ale jen těžko můžeme odhadnout, jak rychle ten vlak jede. Lidé by si to mohli špatně vyložit. Koleje nejsou od toho, aby po nich někdo chodil,“ napsal jiný.

Patricia dokonce uvedla, že ani místním se její chování nelíbilo a považovali ho za příliš riskantní. Za své chování se po kritice ale omluvila a řekla, že jejím záměrem nebylo někoho nabádat k podobnému chování, jako spíš zachytit unikátní atmosféru místa.