Ďáblův most, v originále Rakotzbrücke, se nachází u vesničky Kromlau ve stejnojmenném rododendronovém parku, a pro svůj vzhled je častým cílem fotografů i běžných turistů. Jeho přezdívka odkazuje k mostům, které vznikaly v různých časových obdobích — nejčastěji však ve středověku — a lidé se domnívali, že je nemožné, aby byly postaveny lidskou rukou. A jako skoro vše v oněch dobách, jejich vznik přičítali nadpřirozeným silám, respektive ďáblu.

Most je veřejnosti nepřístupný. Přesto se občas najde někdo, kdo zákaz poruší.

Most je veřejnosti nepřístupný. Přesto se občas najde někdo, kdo zákaz poruší.

FOTO: Profimedia.cz

Rakotzbrücke je vděčné místo pro fotografy.

Rakotzbrücke je vděčné místo pro fotografy.

FOTO: Profimedia.cz

Rakotzbrücke, pojmenovaný podle jezírka Rakotzsee, nad nímž se pne, ovšem nevznikl ve středověku, ale mnohem později — zhruba kolem roku 1860. A i přes zlověstné pověsti, které ďáblovy mosty obestírají, ho stavěli lidé, a to z čedičových bloků, které byly do parku dopraveny zejména z lomů v Saském Švýcarsku. Důvod jeho vzniku byl prostý, šlo o čistou estetiku. Výstavba zabrala sice kolem 10 let, ale výsledek tohoto dlouhého úsilí rozhodně nepřišel vniveč.

Účelem mostu nikdy nebylo spojit dva břehy, protože jezírko je malé a dá se obejít během chvilky. Na most je proto vstup zakázán z důvodu jeho zachování pro další generace. A prohlédnout si ho lze ve kterémkoli ročním období.

V zimě sice nelze obdivovat odraz na hladině, i tak ale most působí mysticky.

V zimě sice nelze obdivovat odraz na hladině, i tak ale most působí mysticky.

FOTO: Profimedia.cz

Na jaře ale lze obdivovat i samotný park, když v něm kvetou liliovníky, azalky nebo rododendrony. Také podzimní barvy dodávají mostu na pořádné romantice. Pro fotografy je aktuální roční období vhodné i kvůli nižšímu postavení slunce a barvě světla. V zimě jezírko a most vypadají nejzlověstněji.

Kromlau leží na německo-polských hranicích v Sasku. Jeho návštěvu lze spojit i s prohlídkou Drážďan, které se nachází asi hodinu a půl cesty autem.