Kaiserwinkl leží jen pár kilometrů východně od hraničního přechodu mezi Německem a Rakouskem v Kufsteinu. Centrem oblasti lemované pohořím Zahmer Kaiser je městečko Walchsee se stejnojmenným jezerem, v němž se teplota vody v létě pohybuje v rozmezí 20–24 °C. Dále jsou tam obce Kössen, Schwendt a Rettenschöss. V údolí a na okolních svazích se vine více než 200 km turistických tras všech obtížností a zhruba 180 km cyklostezek pro horská i silniční kola. Na vyznavače vodních sportů čeká nejen klidná hladina jezera, ale také divoká řeka Tiroler Ache, kolem níž kdysi vedla pašerácká stezka do sousedního Bavorska.

Místy až 25 m hluboké jezero Walchsee zabírá plochu 95 ha a na jeho březích se prostírá několik pláží. Zdejší půjčovny nabízejí sportovní potřeby od paddleboardů přes kajaky a pramičky až po vodní lyže.

Walchsee má v létě příjemnou teplotu.

Walchsee má v létě příjemnou teplotu.

FOTO: Profimedia.cz

Pokud s sebou máte děti, bohatě jim postačí atrakce, které se pohupují na hladině asi 30 m od břehu a jsou k dispozici každému, kdo k nim zvládne doplavat. Jde o navzájem propojené gumové lezecké stěny, hrady, skluzavky, trampolíny apod. Zlatým hřebem je tzv. blobbing: obří nafukovací „polštář“, na který se jeden člověk natáhne, druhý skočí vedle něj a tím ležícího katapultuje k nekontrolovatelnému letu do vody.

Na vrchol Ebersberg

Na doporučení místních se vydáváme na túru na vrchol Ebersberg (1164 m n. m.). Trasa začíná u kempu na jižní straně jezera, v první fázi se střídají louky a lesíky, čím víc se vzdalujeme od vody, tím je stoupání ostřejší a les hustší. Zasloužená „občerstvovací stanice“ v podobě restaurace Lippenalm čeká v nadmořské výšce 961 m. Horská chata s vyhlídkovou terasou nabízí jídelní lístek plný tyrolských specialit.

V poslední fázi výstupu kráčíme po zvlněné louce plné omamně vonících květin, která připomíná extrémně obtížné golfové hřiště. Ze samotného vrcholu bohužel není vidět jezero, avšak cestou jsme ho pozorovali mnohokrát – vždy z jiného úhlu a s jiným odstínem hladiny.

Další den vyrážíme na vyjížďku raftem. Ve Sport und Natur centru v Kössenu fasujeme neopreny, nasedáme na raft a vyrážíme po řece Tiroler Ache. Město máme brzy za zády a plujeme divokou krajinou skalních soutěsek, kde není široko daleko vidět známky civilizace. Na klidném úseku skáčeme do vody o teplotě 10 °C (byl začátek července), avšak neopren spolehlivě hřeje a část cesty absolvujeme na hladině.

Když míjíme železný kříž na skále, průvodce nám vysvětlí, že to je hranice: až nyní si uvědomujeme, že se plavíme do Německa. Nakonec nás vyzvedává mikrobus a odváží zpět na základnu. Po řece jsme urazili 10 km a stejně jako nedotčená krajina nás (uvyklé frontám u jezů na českých řekách) těší fakt, že jsme cestou nepotkali žádné další vodáky.

Neobjevený ráj

V Kössenu ještě vyzkoušíme lanové centrum. Stojí přímo u řeky a lezecká lekce je zakončená „letem“ na zavěšených lanech na protější břeh a zpět. Přímo naproti stojí hora Unterberghorn, mekka paraglidistů. Ti sem míří z celé Evropy, neboť kolem hory panují ideální povětrnostní podmínky a vzdušné proudy udrží letce ve vzduchu mnoho hodin.

Lanové centrum v Kössenu

Lanové centrum v Kössenu

FOTO: Roman Zvarič, Právo

Poslední den se vydáváme na průzkum ferraty Bergkameraden. Téměř kolmá, 170 m vysoká skalní stěna se tyčí nad chatou Ottenalm asi 4 km od Walchsee. Jsou zde tři různé trasy, ta nejsnazší je vhodná pro začátečníky a děti asi od deseti let, naopak drsná „Dirett issima“ má stupeň obtížnosti D/E.

Kaiserwinkl je dosud neobjeveným rájem pro vyznavače aktivní dovolené a rodiny s dětmi. Ty ocení především koupání ve Walchsee, nejteplejším jezeře v celém Tyrolsku, a také bobovou dráhu se dvěma paralelními drahami. Zabaví se zde i golfisté, v údolí jsou dokonce tři hřiště. V Kaiserwinklu nečekejte žádný luxus, ale ani bujarý noční život a davy turistů. Je tu hlavně klid. A to je dnes stále vzácnější.