Trasa, která se táhne přes třetinu území Chile, byla spuštěna k přilákání více turistů do země. Jejím úkolem je rovněž zvýšit povědomí o nutnosti ochrany přírody a životního prostředí obecně.

Na území Patagonie žije kolem 60 etnických komunit, oblast je ale známá především pro úchvatnou a magickou krajinu, v níž není nouze o rozlehlá tyrkysová jezera a zasněžené hory. O bohaté flóře a fauně nemluvě.

Vybudování trasy financoval americký miliardář Douglas Tompkins a jeho žena Kristine, pod jejichž nadací běží program na ochranu přírody. Tompkins, který založil značky North Face a Esprit, se ovšem otevření už nedožil, protože před třemi lety v Chile zemřel při nehodě na kajaku. V minulosti nicméně skoupil velké množství patagonské půdy na území Chile i Argentiny, aby tamní přírodu ochránil.

Nová turistická trasa spojuje 17 národní parků v Chile.

Nová turistická trasa spojuje 17 národní parků v Chile.

FOTO: Profimedia.cz

Kristine Tompkinsová se pozemky rozhodla věnovat vládě s myšlenkou vytvořit 17 národních parků, které by spojovala jedna velkolepá turistická trasa. A nakonec se tak i stalo.

„Chceme, aby bylo Chile po celém světě známé kvůli jedné z nejpozoruhodnějších cest na světě. Trasa přispěje také k ekonomickému rozvoji země,“ uvedla výkonná ředitelka Tompkinsovy nadace Carolina Morgadová. Chilský prezident úsilí ochránit patagonskou přírodu velmi kvitoval.

Jezera, hory, rozlehlé travnaté pláně. V Patagonii naleznou turisté snad úplně vše.

Jezera, hory, rozlehlé travnaté pláně. V Patagonii naleznou turisté snad úplně vše.

FOTO: Profimedia.cz

U příležitosti otevření turistické trasy Ruta de los Parques byly spuštěny i internetové stránky, kde mohou výletníci najít nejrůznější tipy na dopravu, ubytování a mnoho dalších užitečných rad.

Dozvědí se také, kde je možné na trasu nastoupit, což může být vzhledem k charakteru krajiny občas nejednoznačné.