„Před 130 lety jsme jej převzali od Švýcarů. V Česku je jím vytyčeno asi čtyřicet tisíc kilometrů stezek. Jeho výhodou je jednoduchost. Ve světě panuje v této oblasti dost velký chaos,“ řekl Právu Milan Pernica z KČT, který se značením stezek na jihu Moravy zabývá již dlouhá léta. Je přesvědčený o tom, že nové značení na Negrosu pomůže nejednomu turistovi.

Kanlaon je jednou z nejaktivnějších sopek na Filipínách. Hora je vysoká 2465 metrů. Od roku 1919 soptila téměř třicetkrát, naposledy v červnu 2016. Studenti Mendelovy univerzity v Brně se na Filipíny a do oblasti ostrova Negros dostali díky spolupráci s partnerskou University de La Salle ve městě Bacolodoa a vstřícnosti bývalé velvyslankyně Filipín v Česku Carmelitě Rodriguez Salasové. Také k jejímu ubytovacímu centru v obci Gintubdan vede jedna z nově značených tras.

Zelená turistická značka na ostrově Negros.

Zelená turistická značka na ostrově Negros.

FOTO: Mendelova univerzita

Studenti na Filipínách neznačili jen trasy, museli cesty také zajistit, udělat je bezpečné. „Na některých místech bylo nutné udělat schodky, zábradlí a cesty zpevňovat. Někde se dávala jisticí lana, vyráběly se žebříky, montovaly lavičky. Pro studenty to byla vlastně inženýrská praxe,“ uvedl proděkan lesnické a dřevařské fakulty univerzity Petr Kupec. Cesty na ostrově mají různou obtížnost a vedou každá k nějakému významnému místu, k nimž patří vyhlídky nebo vodopády.

Klid soubojových kohoutů

Zároveň jsou ale vedené tak, aby nenarušily soukromí lidí, kteří zde žijí a kteří často na svých zahradách chovají kohouty na tradiční turnaje.

Základní značení tras není na stromech, ale na bambusových tyčích zaražených do země. Důvod je jasný: tamní příroda nesmí utrpět vytvořením nových turistických značek žádnou škodu.

Trasy mají dvě východiska. Jedno je v obci Gintubdan na místě, kde mají základnu strážci přírody. V tomto případě jde o začátek tras zvaných Mendelu trails, z nichž nejdelší měří dvanáct kilometrů. Tato cesta je pro středně zdatné turisty.

Těm náročnějším jsou určené dvě trasy, které zahrnují i brodění se v řece a možnost koupání se u vodopádu. Petr Kupec radí vypravit se na Negros v době, kdy v Česku panuje zima. V tropické oblasti jsou tou dobou nejpříznivější klimatické podmínky.