Síť vesniček nazvaných Iglu-Dorf je jakousi obdobou švédského ledového hotelu. Jak ale název napovídá, zde jde především o stavbu iglú. Jejich tvorba podle Dailu Mailu zabere kolem 3000 hodin, zvláštní důraz se totiž klade na ledovou výzdobu, ornamenty a sochy. Ty se letos zaměřují na severskou mytologii. Jeden z Iglu-Dorfů stojí například u Zermattu nebo nedaleko Lucernu.

Ledová romantika láka páry i rodiny.

Ledová romantika láka páry i rodiny.

FOTO: Profimedia.cz

Ačkoli mohou hosté využít už některou z předem postavených budov, ojedinělým zážitkem je pak stavba vlastního ledového úkrytu, čehož mohou využít jednak páry, ale také rodiny s dětmi.

Ve vzniklém iglú pak mohou i přespat, ceny za noc začínají na poměrně vysokých 8200 korunách na osobu. Aby uvnitř obydlí nezmrzli, jsou jim k dispozici ovčí kůže a speciální spacáky, které dokážou odolat teplotám až minus čtyřicet stupňů Celsia.

Ve vesničce není tekoucí voda. Většina návštěvníků proto zůstává jeden den.

Ve vesničce není tekoucí voda. Většina návštěvníků proto zůstává jeden den.

FOTO: Profimedia.cz

„Časová náročnost stavby iglú závisí na tom, jak velké stavíte a v kolika lidech. Nějaké menší, kde se v klidu prospí dva lidé, zabere obvykle den a dá se za tu dobu postavit právě ve dvou lidech,“ tvrdí šéf vesničky v Zermattu Aldo Ballati. „Je romantické postavit si vlastní dům, i když jen ze sněhu,“ dodal s tím, že po tak vysilující práci všichni usnou jako nemluvňata.

Hosté mohou přespat už v hotových iglú.

Hosté mohou přespat už v hotových iglú.

FOTO: Profimedia.cz

Jiné balíčky nabízejí možnost přespat už v předem vybudovaných ledových stavbách nebo jiných speciálních noclehárnách. Iglú, která nestaví návštěvníci, jsou pak vyzdobena ledovými ornamenty nebo sochami.

„Letošním tématem je severská mytologie. Máme tu velké bohy, symboly a rytíře,“ tvrdí Ballati. Zároveň říká, že většina návštěvníků zůstává na jednu noc. Na víc by jim to ani nedoporučoval, protože v Iglu-Dorfech není tekoucí voda, takže ani sprchy.