Stezka je jedním z výsledků přeshraničního projektu na české a bavorské straně Šumavy za zhruba 27 miliónů korun, z toho na české projekty připadne 14,5 miliónu korun. Kromě několika nových stezek je součástí projektu dotovaného EU například také rozšíření informačního centra v Modravě, oprava novogotické kaple v Novém Městečku, turistický webový portál či jednotné značení tras pro běžkaře v Bavorském lese.

Tříletý projekt se zaměřuje na posílení cestovního ruchu, který je rozhodujícím zdrojem příjmů v oblasti, a na vytvoření společné turistické destinace. Má ale také pomoci uchovat společné přírodní a kulturní dědictví. Partnery jsou Mikroregion Šumava-západ a jeho 13 členských obcí a šest obcí bavorského svazku ILE Nationalpark Gemeinden, město Grafenau a obec Schönberg.

„Naším záměrem je především obnovit původní historickou stezku. Její součástí budou informační tabule věnované zdejší fauně a flóře a také fitness prvky, aby se turisté mohli po cestě protáhnout. I když od pádu železné opony uplynulo už 27 let, pro návštěvníky z Německa je naše příhraničí stále zajímavé,” řekl Šnebergr.

Vyrostou i další

Kromě Hadí stezky příští rok vybuduje Železná Ruda také repliky sklářské a železné huti, které se stanou součástí dalších připravovaných stezek – sklářské a železné. Sklářské stezky mají vzniknout na české straně Šumavy dvě a povedou po zaniklých sklárnách a po význačných lokalitách souvisejících se sklářstvím.

Železná stezka se zaměří na historii těžby železné rudy v Železnorudském údolí. Kromě toho jsou součástí projektu ještě například Dřevařská stezka, Zlatá stezka a Zlatá cesta, Naučná stezka Železná opona, Stezka strážců hranice a Stezka zlatokopů či Stezka na poutní místo Křížkov Hamry.

Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.