Letos vyjel samba vlak první prosincovou sobotu a pro mnohé místní to byla velká událost, ostatně jako vždy. Z jízdy po železnici za doprovodu živelné muziky se totiž stala neodmyslitelná tradice, která doprovází další oslavy mezinárodního dne samby, jež se konají po celém Rio de Janeiru a vlastně i celé Brazílii.

Vlaky se během dne vypraví čtyři, každý s osmi vagóny. Vyjíždějí z nejdůležitější stanice ve městě Central do Brasil a míří do čtvrti Oswaldo Cruz. Ta je totiž považována za samotnou kolébku temperamentní samby.

Cesta vlakem je jakýmsi symbolickým uctěním památky těch, kteří žánr v zemi zpopularizovali a měli vlakem jezdívat po stejné trase. Má se za to, že se začátek tradice datuje konkrétně do roku 1920 a je spojován s osobou „sambisty“ Paula da Portela. Ten se svými kolegy totiž hrával ve vlacích, aby se vyhnul policii, která jejich vystoupení často přerušovala.

Vstupenkou na palubu vlaku je pro tento speciální den kilogram jídla, který je posléze darován charitám a potřebným. Podle agentury AP vlaky letos navštívily stovky lidí a oslav mezinárodního dne samby se po celém městě zúčastnilo na 120 000 nadšenců.