Pro podobné „daně“ jsou americké hotely poměrně známé. Takzvaný poplatek za rezort je rozšířen v řadě dovolenkových destinací, jako je Palm Springs, Las Vegas či havajský ostrov Maui. Poplatky jsou vždy naúčtovány až na konci pobytu při odhlášení z hotelu a obvykle pokrývají takové věci, jako je užití bazénu, posilovny, internetu nebo i noviny. Odpůrci je nazývají nejstupidnějšími hotelovými poplatky vůbec nebo absolutním výsměchem.

Od tohoto týdne tedy takzvaný destinační poplatek platí i na Manhattanu v okolí Times Square. Hosté hotelu Hilton New York tím byli poněkud zaskočeni, když se dozvěděli, že jim bylo k běžné taxe naúčtováno 25 dolarů denně, a to prý za prémiový přístup k internetu, telefonní hovory, ale také za občerstvení v hotelu. Podle oddělení rezervací poplatek reflektuje dobrou dostupnost k tak významné turistické atrakci, jakou Times Square nepochybně je.

Daň zavedly také další hotely, jako třeba Marriott či síť Starwood’s Times Square. V některých se výše poplatků drobně liší a činí například 15 dolarů. V každém je také daň popsána jinak, třeba jako daň za používání zařízení, která zahrnují právě bazén, posilovnu či internet. A je zdaleka jedno, zda hosté něco z výše napsaného vůbec použijí, či nikoli.

Obdobné poplatky nejsou cizí ani Evropě, fungují na Baleárských ostrovech a nesou název pobytová daň. Nejdou ovšem do kapes hotelů, ale úřadů, které chtějí výdělky použít například na posílení infrastruktury a údržbu ostrovů. [celá zpráva]