Válečné plavidlo, které vyplulo z loděnic v roce 1903, prošlo důkladnou rekonstrukcí, jež spolkla přes 800 miliónů rublů (asi 300 mil. Kč), a má status kulturního památníku. Mimo zmíněný revoluční výstřel – který současní historici ovšem zpochybňují – se prý ale loď nijak zvlášť neproslavila.

Jak to nyní vidí
 petrohradská radnice

Od roku 1948 nicméně „navěky“ zakotvila v Petrohradě a sloužila pro výcvik mladých námořníků. A hlavně jako fotogenický magnet pro turisty. Koncem minulého století se tam ale neodehrály pro „kulturní památník“ zrovna příznačné věci – ruští zbohatlíci tu pořádali opulentní večírky, a nechali tam dokonce točit erotické filmy.

Nyní by se loď měla stát součástí festivalové show, která se v Petrohradě z rozhodnutí úřadů má uskutečnit „bez politického kontextu“.

„Není třeba brát všechno příliš vážně,“ citoval server fontanka.ru šéfa městského výboru pro turistiku Andreje Muškarjova. Podle něj městské vedení nechce spojovat výročí s „politickým významem“.

„Revoluce je složitá věc a je těžké ji hodnotit. Bylo hodně krvavých událostí a kontroverzních rozhodnutí. Chceme ji raději využít k posílení turistického potenciálu Petrohradu,“ řekl.

Podle něj je „revoluce turistická značka Petrohradu“ a ta lidi zajímá. Aurora by se tak stejně jako Palácové náměstí se Zimním palácem či Petropavlovská pevnost měla stát pravidelnou součástí Festivalu světel. Na ten radnice uvolnila několik desítek miliónů rublů.