Podle úterního prohlášení prince bin Salmána chce Saúdská Arábie podnítit turisty k návštěvám země, která nabízí kromě jiného i archeologická naleziště spjatá s životem Nabatejců. Lokalita Al-Hidžr je nejzachovalejší památka této předislámské kultury po jordánské Petře a je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Podle listu Al-Vatan budou víza v první etapě vydávána skupinám návštěvníků, kterým pobyt zajistí cestovní kancelář.

Země se reformuje

Saúdská Arábie loni přivítala sice 18 miliónů návštěvníků, ale většina z nich byli lidé, kteří přijeli buď na velkou pouť do Mekky, nebo na malou pouť umru, kterou muslimové mohou vykonávat kdykoli.

Korunní princ Muhammad bin Salmán vyhlásil program rozsáhlých reforem nazvaný Vize 2030. Jeho hlavním smyslem je vymanit ekonomiku ze závislosti na ropných příjmech. Součástí jsou ale i společenské změny – království například začne vydávat řidičské průkazy ženám, což dosud zakazovalo. Ženy by měly začít auta řídit v červnu příštího roku.

Rijád už také ohlásil velké stavební záměry a jedním z nich je vybudování luxusních lázeňských středisek na padesáti ostrovech v Rudém moři. Mohlo by tím vzniknout až 35 000 pracovních míst. [celá zpráva]