Hora hraje poměrně velkou roli v historii Tuniska, několikrát zde totiž stál opevněný tábor, z jehož vrcholu byl skvělý výhled do okolí. Legendy uvádějí, že první tvrz zde měla stát už 200 let před Kristem. Později odsud král Jugurtha, podle nějž je hora pojmenována, vedl boj proti Římanům. Dodnes tu lze nalézt vydlabané jeskyně a další zásahy, které byly v průběhu staletí provedeny.

Tuniská vláda v čele s ministrem pro kulturu Mohamedem Ghazim Ghrairiem doufá, že se v budoucnu povede zapsat horu na seznam dědictví UNESCO, což by do země mohlo přitáhnout nové nadšené cestovatele, kteří zde dosud trávili dovolenou pouze v pobřežních oblastech.

„Celý region má pro nás velký kulturní a historický význam, který podtrhuje hora krále Jugurthy. Právě zde byla založena města a vesnice, která náležela ke království Numidie,“ uvedl ministr.

Z vrcholu hory, kam se dnes lze pohodlně dostat po schodišti lemujícím úbočí, je výhled do okolí a podle ministra na oblast, kde bylo centrum starověkého berberského království Numidie. „Zde se zrodila jedna z prvních civilizací, ještě před Římem či Kartágem,“ tvrdí Ghrairi. Jughurtova hora je vysoká 1271 metrů a leží v guvernorátu Kef, jehož centrem je město El Kef.