Říká se, že pokud navštívíte Řecko, měli byste jako první spatřit Akropoli, a v tom případě by kláštery v Meteoře měly být hned na druhém místě. Od 11. století do údolí přicházeli mniši a poutníci, kteří zabydlovali jeskyně a hledali ve skalách bezpečí. O dvě století později na jejich vrcholcích začali budovat první kláštery.

Mniši po skalách obvykle šplhali nebo se na vrchol dostali pomocí kladkostroje — kameny na stavbu svých klášterů přitom nosili na zádech. Představa takového úsilí vyvolává bázeň a také nesmírný obdiv k jejich urputnosti. Kolmé stěny gigantických skal představují extrémně náročný výstup i pro dnešní horolezce. Z celkem 24 klášterů na vrcholcích skal se dnes zachovalo pouze šest z nich, které obývá zhruba 60 jeptišek a mnichů.

Řecký název „Ta Meteora monastíria“ doslova znamená „Ve vzduchu se vznášející kláštery“, či „Kláštery zavěšené na nebi“.

Řecký název „Ta Meteora monastíria“ doslova znamená „ve vzduchu se vznášející kláštery“, či „kláštery zavěšené na nebi“.

FOTO: Profimedia.cz

Kláštery zavěšené na nebi

Všechny dodnes zachovalé kláštery — Velká Meteora, klášter Varlaam, Rousannou, klášter Svaté trojice, klášter sv. Mikuláše Anapafského a sv. Štěpána — mají střídavou otevírací dobu, proto je lepší si na jejich návštěvu vyhradit více jak tři dny. Do roku 1920 ke klášterům skutečně nevedly žádné schody. Lidé k nim museli vyšplhat po žebřících nebo je mniši vytáhli na koši.

K této praxi se vztahuje překvapivě sarkastický vtip, kdy se cestovatel ptá mnichů, jak často mění lana. Odpověď „když se z Boží vůle lano přetrhne,“ je tak zábavná, jako i ohromně zneklidňující. Dnes ale cestu na vrcholky skal můžete vykonat pohodlněji po svých. Protože jsou všechny kláštery silně ortodoxní, musíte zvolit vhodné oblečení. Odhalená ramena a kolena, stejně jako krátké sukně u žen, nejsou povoleny. Za příplatek vám ale mniši zapůjčí dlouhé sukně či šály.

Na vrchol skal se mniši dostávali pomocí systémů lan, kladek a žebříků.

Na vrchol skal se mniši dostávali pomocí systémů lan, kladek a žebříků.

FOTO: Profimedia.cz

Meteoru můžete dobře poznat i vy sami, na cestovatele tu čeká zhruba 35 kilometrů turistických stezek, ovšem příběh celého místa mnohem lépe poznáte ve společnosti průvodce. Ten vám prozradí všechny místní legendy, jméno každé skály, i odlehlých cel postavených do jeskyň, kam se před světem skrývali osamělí poustevníci. Ke klášterům se můžete dostat po svých ze dvou městeček, Kastraki či Kalampaka, která je z těchto dvou více navštěvovanější turisty a nabízí větší výběr ubytování i stravování.

Meteora se nachází na severu Řecka a jedná se o jedno z nejpohádkovějších míst v Evropě.

Meteora se nachází na severu Řecka a jedná se o jedno z nejpohádkovějších míst v Evropě.

FOTO: Profimedia.cz

Seznam světového dědictví UNESCO zařadilo Meteoru mezi chráněné památky hned ve dvou kategoriích, příroda a umění. Jen málokteré místo na světě se v jejich seznamu kvalifikovalo hned nadvakrát a také není divu, že překrásná a tajemná Meteora přitahuje turisty z celého světa.

Bohužel vzrůstající turistický ruch neprospívá místnímu klášternímu životu a jeptišek i mnichů je tu čím dál tím méně. Přesto se tahle fenomenální přehlídka historie a stavitelského umu nedá v Řecku jen tak bez povšimnutí obejít. Nejvhodnější čas pro navštívení Meteory je léto a podzim, údolí je ovšem dostupné i mimo sezónu.