Zatímco turistické trasy letos značil Klub českých turistů, cesty pro cyklisty by se měly ve větší míře teprve značit. Například Spálené Poříčí na Plzeňsku žádá ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na značení, uvedl starosta Pavel Čížek.

„Ona část Brd je stále ještě neodminovaná, takže se nemohou trasy úplně všude propojit," řekl. Podle něj jsou už schváleny cyklotrasy v místech mimo vojenský prostor, kde dosud nebyly. Tam, kde je vojenský prostor, se jedná o napojení hlavní cyklostezky, která vede přes Padrťské rybníky.

Měly by se označit stezky z několika směrů, připravuje se výhledově i propojení na Příbram a na Strašice. Náklady na samotné značení nebudou podle Čížka velké, nákladnější by časem mohlo být případné vybavování odpočívadel a podobně.

Pěší stezky značil letos v Brdech Klub českých turistů. V Plzeňském kraji to bylo kolem 30 kilometrů nových tras na území bývalého vojenského újezdu Brdy.

Obavy z bloudění

I když návštěvnost Brd nebyla tak velká, jak se původně očekávalo, ve Spáleném Poříčí cestovní ruch posílil. „Na infocentru, kde jsme před šesti lety začínali s 1500 návštěvníky, jsme letos překročili 10 000 lidí," řekl Čížek. Podle něj neoznačení stezek ale řadu svátečních cyklistů odradilo.

„Hodně jsme komunikovali s turisty, kteří byli ubytovaní u nás na ubytovně. Byli to spíš lidé, kteří jsou zvyklí jezdit jako cykloturisté, mají mapy, jezdí podle GPS, dobře se orientují bez ohledu na proznačení tras a stezek," popsal.

Řada starších lidí nebo rodin s dětmi podle něj ale přiznala, že by do Brd na kolech jela, ale bála se, že se bez značení ztratí a bude bloudit. „Dost lidí se toho obávalo, chceme i běžného svátečního cyklistu vést někudy, kde je to hezké," dodal starosta.