Nové středisko nemá sloužit pouze pro potenciální dobyvatele nejvyšší hory světa. Má být útočištěm i běžných turistů, kteří se zkrátka chtějí jen blízkostí Everestu opájet.

Čínská vláda plánuje, že za celý komplex, jehož výstavba má být zahájena počátkem nového roku, utratí v přepočtu zhruba 358 miliónů korun. V areálu se má nacházet také muzeum horolezectví nebo specializované obchody s vybavením.

Přitáhne zámožnou klientelu

Vláda doufá, že projekt zlepší ekonomiku v Tibetu a přinese nová pracovní místa. Podle portálu China Daily mají mít v komplexu základnu i záchranné složky, které by v případě nouze mohly při záchraně horolezců rychleji zasáhnout. Zároveň se má v okolí Everestu začít ve velkém lyžovat nebo provozovat paragliding.

Kritici projektu ovšem tvrdí, že celý projekt bude přitahovat pouze zámožnou klientelu s nulovým zájmem o horolezectví. Dodávají, že se navíc Everest může ocitnout pod tlakem, protože už tak musejí lidé v hlavní lezecké sezóně čekat, než se na jejich expedici dostane řada. Resort by měl být hotový v roce 2019.