Ačkoli je pro Benátky turismus jedním z klíčových zdrojů příjmů, zároveň s sebou přináší i spoustu problémů. Ke konci září tak například proběhl v Benátkách velký protest proti gigantickým výletním lodím, proplouvajícím městskými kanály. Lidé vyrazili na gondolách a malých lodích na vodu a bránili parníkům v průjezdu. Mimo to nesli transparenty s nápisy jako „Turisté běžte pryč!“ nebo „Ničíte nám město!“. [celá zpráva]

Organizace spojených národů se nechala slyšet, že pokud Benátky nevyřeší problém s výletními loděmi do začátku roku 2017, zařadí je na seznam ohrožených míst a památek UNESCO, na kterém jsou například zničená syrská města Damašek, Aleppo, Bosra či Palmýra. Ve výsledku to ale znamená, že by byla městu jakožto ohrožené lokalitě poskytnuta pomoc z fondu světového dědictví.

Především v letní sezóně je v Benátkách doslova hlava na hlavě.

Kolem náměstí svatého Marka se zvažuje zavedení turniketů.

FOTO: Michael Švarc, Novinky

Uzavřít město nelze

Davy turistů každodenně vyvíjejí velký tlak na historické mosty a chodníky a to spoustě místních není po chuti, už léta se proto mluví o regulaci. Tisková mluvčí městské turistické kanceláře Paola Marová portálu The Local řekla, že zavedení limitů nemá sice ještě zelenou, ale rozhodně se o něm uvažuje.

Podle listu La Stampa městské orgány zvažují zavést online bookovací systém a aplikaci pro chytré telefony, která by o počtu návštěvníků poskytovala informace. „Benátky jsou krásné vždy, ale nejvíc, když si můžete památky v klidu prohlédnout a nestane se vám, že místo nich máte na fotkách hlavy cizích lidí,“ řekl jeden z radních.

Ohledně limitů byla také vyčleněná speciální komise, která se má touto otázkou zabývat a počátkem roku 2017 chce město začít jednat. Nicméně Marová pro The Local přiznala, že hlídání počtu turistů bude velmi složité. „Nemůžeme zkrátka uzavřít město, to je proti zákonům,“ uvedla. Jedním z řešení problémů by mohlo být zavedení turniketů, které by byly například kolem náměstí svatého Marka.

Benátky

Jeden z menších benátských kanálů

FOTO: Michael Švarc, Novinky

„Po deváté hodině večer nepotkáte na ulicích prakticky nikoho jiného než turisty. A každý je tu zásobuje. Váš řezník jim prodává vodu, zelinář zas zmrzlinu,“ řekla pro Telegraph jedna z obyvatelek Michaela Scibiliová. Dodává, že místní pociťují, že jsou Benátky na pokraji kolapsu a je potřeba zavést drastická opatření.

Benátky ovšem nejsou jedinou italskou destinací, která zavedení limitů zvažuje. Správní orgány oblasti Cinque Terre na Italské riviéře v únoru letošního roku oznámily, že plánují zavést strop, aby snížily počet turistů z 2,5 miliónu na 1,5, nicméně tento návrh byl v tichosti také zavržen, napsal Telegraph.

Cinque Terre: Italské vesničky jsou jako z omalovánek