Vodní plocha, která nenese jméno po literárním milovníkovi, ale po dvou pilotech, kteří ji objevili, je tvořena solí ze 44 procent, je tak osmnáctkrát slanější než oceány, a je velmi mělká. Největší naměřená hloubka byla pouhých 30 centimetrů, v roce 1997 jen 10 a v současnosti je jezírko téměř vyschlé, voda se drží jen v proláklinách kolem balvanů.

I druhé nejslanější místo se nachází v Antarktidě, pouhých devět kilometrů od Don Juanu. Je jím jezero Vanda, které je už o něco větší než jeho souputník. Měří 5 kilometrů, hluboké je 69 metrů a sůl tvoří přes 35 procent z celkového složení.

Největší slaná plocha na Zemi se pak nachází v Bolívii. Jmenuje se Salar de Uyuni a rozprostírá se na 10 500 kilometrech čtverečních. Vznikla vyschnutím prehistorického solného jezera. Rovina je nyní poseta krystaly ve tvaru hexagonu, které se táhnou, kam až oko dohlédne.

Solná plošina Salar de Uyuni se nachází v Bolívii.

Solná plošina Salar de Uyuni se nachází v Bolívii.

FOTO: Profimedia.cz

Na rozdíl od návštěvnicky nedostupného jezírka Don Juan, je Salar de Uyuni vyhledávaným turistickým místem. Z hlediska slanosti je ovšem až za Mrtvým mořem, na sedmém místě.

Pět nejslanějších míst na Zemi
1. Jezírko Don Juan, Antarktida
2. Jezero Vanda, Antarktida
3. Lagunové jezero Kara-bogaz-gol, Turkmenistán
4. Jezero Assal, Džibutsko
5. Mrtvé moře, Jordánsko/Izrael
 Zdroj: BBC, Knoji