O gejzíru Strokkur, jehož název se překládá jako konev, poprvé padla zmínka v roce 1789, kdy zemětřesení uvolnilo jeho „potrubí“ a začala z něj stříkat voda. Během 19. století se jeho aktivita stále stupňovala a voda údajně dosahovala výšky i 60 metrů.

Na přelomu 20. století však jeho aktivitu ukončilo další zemětřesení, až do doby než se v roce 1963 obyvatelé rozhodli atrakci obnovit a průchod uvolnit. Od té doby Strokkur pravidelně vybuchuje.

V současnosti se jedná o nejaktivnější gejzír na Islandu, erupce probíhají každých pět až deset minut. Strokkur se nachází v geotermální oblasti u řeky Hvítá východně od hlavního města Islandu Reykjavíku.

Geysir dal všem jména

Strokkur leží poměrně nedaleko od známého Geysiru, který dal pojmenování všem gejzírům na světě. Jedná se o nejstarší známý přírodní úkaz svého druhu, poprvé byl popsán už v roce 1294. Na rozdíl od prvního jmenovaného je však jeho činnost velmi nepravidelná a závisí na sopečné aktivitě v oblasti.

Ačkoli je po sérii zemětřesení, které za poslední dekádu proběhly, opět činný, turisté si na erupci počkají poněkud déle než u Strokkuru — klidně až 8 hodin. Geysir je považován za nejvyšší gejzír na světě, kolem roku 2000 bylo naměřeno až 122 metrů, průměrně ale stříká do výšky 70 metrů.