Do Ledeburské zahrady, plné popínavých rostlin a dvouramenných schodišť v italském stylu, se památkáři dívají z oken. Sledují, jak se drolí omítky, rozpadají se koruny zdí. Přitom měly ještě dlouho vydržet, alespoň se to předpokládalo při opravě před 21 lety.

„Aplikovaly se v té době materiály dovážené k nám ze zahraničí, neověřené. Ukázalo se, že nejsou zcela vhodné pro tento typ památky, to znamená pro zahradu ve svahu, která je významně dotovaná vlhkostí,“ řekla šéfka NPÚ Naďa Goryczková.

Materiál namáhají výkyvy teplot

Podle garanta oprav, památkáře Pavla Jerie, až zkušenost ukázala, že sanační omítky neměly být použity. Zvlášť Ledeburská zahrada má podle něho zvláštní mikroklima. V zimě přes noc zmrzne a ve dne jižní svah roztaje, což užité stavební materiály namáhá více, než dlouhodobě snesou.

„V době, kdy v Praze ještě nic nekvete, zde už rozkvétají tulipány,“ popsal Jerie specifické podmínky Ledeburské zahrady.

Ačkoli se zahradníci činí, údržba architektonických prvků nebyla v minulosti úplně komfortní. V minulosti totiž NPÚ pronajal zahradu podle Goryczkové nevýhodně firmě PS Holding, která ve smlouvě neměla údržbu a NPÚ měl do zahrady investovat sám. Podobně jako do zhruba stovky hradů a zámků po celé republice.

Chybí prostředky

Ani nyní NPÚ na opravu vlastní volné prostředky nemá, jedná s ministerstvem kultury o dotaci asi 45 miliónů korun. Předpokládá postupnou obnovu Ledeburské a dalších čtyř zahrad, prováděnou tak, aby neohrozila návštěvnickou sezónu.

Dodavatel první etapy má být vybrán ještě letos, aby se v příštím roce v dubnu mohlo začít s pracemi na I. etapě. Ta zahrnuje Ledeburskou zahradu a její salu terrenu. Dále Velkou i Malou Pálffyovskou zahradu.

Práce mají skončit v roce 2019. V mezičase by podle Goryczkové měly vzniknout projekty na zahradu Kolovratskou a Malou Fürstenberskou a poté se realizovat.

Zahrady by měly zůstat veřejnosti přístupné, a to od dubna do října. Od května do září je otevřeno denně od 10 do 19 hodin. Je co obdivovat a nejde jen o flóru, jižní svahy pod Pražským hradem nabízejí nečekané pohledy na celou Prahu. V zahradách se konají i komentované prohlídky.