Je to smutný, ale nikoliv až tak výjimečný výjev. Turista, který při pořizování selfie poničí vzácnou památku. Jak tvrdí experti, selfie jsou zároveň velkým přítelem i nepřítelem umění. Na jednu stranu se díky nim zvyšuje mezi mladými povědomí o různých uměleckých dílech, zároveň však často značně zvyšují riziko poškození uměleckých děl. A přesně k tomu došlo nyní v portugalském hlavním městě.

Vstup na lisabonské nádraží Rossio

Vstup na lisabonské nádraží Rossio

FOTO: Profimedia.cz

Agentura Reuters nyní informovala o tom, že nejmenovaný turista vylezl před lisabonským nádražím na piedestal sochy portugalského krále, omylem ji převrhl a ta spadla na zem, kde se při dopadu poničila.

Socha krále Doma Sebastiaa

Socha krále Sebastiána I. Portugalského

FOTO: Profimedia.cz

Pokud byste čekali, že se turista zastydí a bude se snažit své pochybení řešit, mýlili byste se. Pokusil se totiž z místa utéci. Policie však zakročila a zadržela jej - turista tak skončil ve vazbě a čeká jej soud.

Socha velikosti dítěte byla dokončená v roce 1890 a znázorňuje postavu portugalského krále Sebastiána I., který zahynul v bitvě v roce 1578, když se účastnil křižácké výpravy proti Maroku. Jeho tělo nebylo nikdy identifikováno, což stojí za vznikem legendy, že se jednoho dne vrátí na trůn a zachrání Portugalsko v době chaosu.